Pronari i TikTok, ByteDance do të zvogëlojë ndjeshëm biznesin e lojërave

  • E.K /
  • 29 November 2023 - 08:32
Pronari i TikTok, ByteDance do të zvogëlojë ndjeshëm biznesin e lojërave

ByteDance ka konfirmuar se do të zvogëlojë ndjeshëm biznesin e saj të lojërave pas raportimeve për shkurtime të vendeve të punës.

Kompania me bazë në Pekin, e cila zotëron gjithashtu rrjetin social të njohur TikTok, hyri në tregun e lojërave në vitin 2019 për të konkurruar me liderin e industrisë Tencent.

Por ajo nuk ka arritur të rrëmbejë pjesën e tregut.

BBC e kupton se lojërat me lojtarë aktivë, si Crystal of Atlan dhe Earth: Revival do të vazhdojnë. Titujt që nuk janë lansuar ende do të “mbarojnë” në dhjetor.

Dhe vendimi ka të ngjarë të ndikojë në qindra punonjës.

Një zëdhënës nga ByteDance i tha BBC-së se kompania rishikon rregullisht biznesin e saj dhe se “ka marrë vendimin e vështirë për të ristrukturuar biznesin tonë të lojërave”.

Tregu global i videolojërave vlerësohej të kishte vlerë 217 miliardë dollarë vitin e kaluar, sipas hulumtimit të tregut dhe kompanisë konsulente Grand View Research. 

(Kosova Sot Online)