Pse burrat humbasin interesin për një marrëdhënie?

  • G.G /
  • 14 prill 2021 - 11:56
Pse burrat humbasin interesin për një marrëdhënie?

Thuhet se burrat janë aventureskë. Oh mirë, ndërsa disa gra mund të mbajnë interesin e një burri për sa kohë që ata duan, disa gra veprojnë në mënyra që e bëjnë një burrë të dëshirojë të tërhiqet prej tyre. Kjo nuk do të thotë që burrat nuk kanë mendjen e tyre dhe nuk mund të vendosin të bëhen të painteresuar për një marrëdhënie për çfarëdo arsye.

Sidoqoftë, duhet ta dini se në këtë rast, vendimi i tyre nuk ka asnjë lidhje me veprimet tuaja. Por cilat janë ato veprime që mund ta bëjnë atë të humbasë interesin për të qenë me ju? Më poshtë janë 6 gjërat që mund ta bëjnë një burrë të humbasë interesin për një marrëdhënie:

Qetësia

Qetësia mund të çojë në lodhje. Ju dëshironi që ai t’ju telefonojë çdo minutë, të pyesë nëse jeni në rregull çdo sekondë, doni ta shihni çdo ditë të javës dhe të bëheni burimi i shqetësimit të tij. Nëse gjithmonë e dëshironi atë për veten tuaj, ai do të ndihet i mbytur. Është mirë të flasësh me partnerin tënd, të duash që ai të shqetësohet për ty, të kërkosh vëmendjen e tij, por teprimi mund të jetë i bezdisshëm.

Një grua nuk e vlerëson një burrë që është mbi të dhe vepron sikur e do atë për jetesë. Disa burra i marrin gabim këshillat që ‘gratë duan vëmendje’. Po, ne e duam vëmendjen, por jo vetëm atë, ne e duam vëmendjen e duhur. Një burrë dhe madje edhe një grua që di të japë vëmendjen e duhur është kaq tërheqëse dhe romantike!

Unë e di që është e lehtë të biesh në ngurtësi kur je kaq i dashuruar me dikë. Ju dëshironi të dëgjoni zërin e tyre çdo herë, doni të dini aq shumë për ta në pak kohë, ndiheni sikur ato janë kuptimi i jetës tuaj dhe e gjithë jeta juaj sillet rreth tyre. Ndërsa kjo është e shkëlqyeshme, moderimi është thelbësor. Përndryshe, thjesht do të prishësh gjithçka.

A keni vërejtur që jeni tip i ngathët apo ju kanë thënë miqtë, partneri apo ish-partnerët tuaj që jeni të aftë? E vërteta është që disa njerëzve nuk u pëlqen që ata janë të aftë.

Çfarë mund të bësh atëherë?

Këshilla për të ndaluar së qeni i shkathët 

Pranoni që keni një problem dhe mos jepni justifikime.

Si njerëz, ne e urrejmë të përballemi me të vërtetat tona të ashpra, kështu që më mirë t’i mohojmë ato dhe të japim justifikime. Por kjo nuk është një gjë e dobishme për të bërë. Nëse doni të ndaloni së qeni i ngathët, kjo fillon nga pranimi i së vërtetës suaj.

Zbuloni arsyen e afrimit tuaj

Zakonisht ka një arsye prapa sjelljeve tona. E dini, marrëdhënia shkak-pasojë. Gjeni pse jeni të ngathët. Ju nuk mund të gjeni një zgjidhje nëse nuk e dini burimin e problemit.

Merr një jetë

Unë flas për këtë gjatë gjithë kohës. Ndoshta arsyeja që po veproni në nevojë është sepse keni shumë kohë në duart tuaja për t’u përqendruar në objektin tuaj të dashurisë. Nëse keni ndonjë punë ose projekt, nuk do të keni shumë kohë për t’u mbushur me mend për dikë tjetër (i cili është gjithashtu i zënë me jetën e tij).

Sidoqoftë, unë e kuptoj që disa njerëz janë aq të afërt sa të lënë pas dore gjëra të tjera të rëndësishme si puna sepse janë të dashuruar. Nëse aspekte të tjera të jetës suaj vuajnë për shkak të nevojës suaj, duhet të kërkoni ndihmë.

Mësoni të argëtoheni vetëm

Të jesh në një marrëdhënie nuk do të thotë që duhet të heqësh dorë nga pavarësia juaj. Edhe në martesë, çiftet nuk kalojnë gjithmonë kohë së bashku. Çiftet e lumtura gëzojnë pavarësinë e tyre po aq sa kënaqen të jenë së bashku. Një mënyrë për të shmangur të qenit i afërt është të argëtoheni pa të. Lëreni të shohë që jeni në gjendje të kaloni një kohë të mirë pa të. Ju jeni shumë më tërheqës kur ai sheh që ju vlerësoni dhe gëzoni pavarësinë tuaj po aq sa ju pëlqen të jeni me të. Ju nuk keni pse të humbni individualitetin tuaj sepse jeni e dashuruar.

Gjeni kohë për miqtë dhe familjen

Mos e neglizhoni familjen dhe miqtë tuaj sepse jeni i dashuruar. Bilanci i gjërave duke kaluar kohë edhe me ta dhe jo vetëm me njeriun tuaj.

Pasiguria

Si zonjë, duhet të ndiheni në paqe dhe të relaksuara kur jeni me burrin tuaj. Nëse jo, atëherë ndoshta jeni në një anije të gabuar. Përveç faktit që të qenit i pasigurt mund ta bëjë atë të ndjejë se nuk i besoni, mund të jetë e lodhshme që ai të përpiqet t’ju siguroj vazhdimisht se jeni të sigurt me të, se ai është i juaji.

Ju gjithmonë keni frikë ta lini atë t’iu humbasë nga sytë, dëshironi që ai t’ju sigurojë për dashurinë e tij çdo minutë, zemra juaj rënkon kur ai flet me ndonjë femër, edhe pse ato i kanë miq. Ju e krahasoni vazhdimisht veten me gratë në jetën e tij dhe pyesni veten nëse jeni njësoj. Ju jetoni me frikë se një ditë do të zgjoheni dhe ai do të jetë zhdukur nga jeta juaj. Të gjitha këto mund të jenë lodhje, emocionale, mendore dhe fizike.

Ndërsa të gjithë kemi pasiguritë tona, është e rëndësishme t’ju kujtojmë se jeni mjaftueshëm. Ju meritoni të jeni të dashur dhe të kujdeseni, pavarësisht të metave tuaja. Nëse jeni të pasigurt në marrëdhënien tuaj, është e rëndësishme të zbuloni pse dhe të merreni me to. Mos lejoni që pasiguritë tuaja t’ju pengojnë për krijimin e një marrëdhënie të mirë.

Zotërimi

Askush nuk do ta marrë partnerin tuaj nga ju nëse ai është me të vërtetë i juaji. Një zonjë që pretendon pronësinë e burrit të saj, monitoron çdo lëvizje të tij, dyshon vetëm sepse nuk dëshiron që ai të jetë me dikë tjetër, pa e ditur që në këtë mënyrë e shtyn partnerin e saj larg.

Pak posesivitet është argëtues, por teprimi i dërgon një sinjal të gabuar një burri. Burrat lodhen kur një zonjë përpiqet të ketë kontroll të plotë mbi ta, kjo i bën ata të humbin interesin dhe të largohen. Pritini atij ca plogështi. Është më lehtë ta bësh këtë kur ke një jetë, jo vetëm atë, një jetë interesante. Kjo e bën një mashkull të interesuar për ty dhe e bën atë të dëshirojë të jetë pjesë e jetës tënde sepse ti e do jetën tënde me ose pa të.

“Kur një burrë e sheh që je e lumtur me të, por sheh që mund të jesh po aq e lumtur pa të, atëherë ai nuk do të dëshirojë të largohet nga ju”. – Sherry Argov

Ndërsa e kuptoj që të gjithë duam gjëra të ndryshme, nuk mendoj se këshillimi i grave për të pasur një jetë të mirë me ose pa një burrë është diçka e keqe. Kur gratë i bëjnë burrat / marrëdhëniet qëllimin e tyre të vetëm për të jetuar, ajo kurrë nuk përfundon mirë. Ato zakonisht përfundojnë vetëm, zemër-thyera, të përdorura ose të abuzuara.

Të qenit tepër posesiv tregon se jeni i pasigurt. Lëreni partnerin të marrë frymë. Lëreni të ketë një jetë dhe të gëzojë një marrëdhënie të shëndetshme me të tjerët. Ju nuk jeni e vetmja për të cilën ai ka nevojë në jetën e tij. Është e rëndësishme që të merrni edhe frymë, të shijoni një marrëdhënie të shëndetshme me familjen dhe miqtë tuaj, sepse keni nevojë për ta. Partneri juaj nuk është personi i vetëm që do t’ju duhet në jetë.

Dëshpërimi

Unë i inkurajoj gratë të dinë se çfarë duan, ta ndjekin atë dhe të mos pranojnë kurrë një person sa për të kaluar kohën. Sidoqoftë, nëse jeni me një burrë, veçanërisht kur sapo njiheni me njëri-tjetrin dhe gjithçka për të cilën dëshironi të flisni është martesa. Më besoni, ai do të humbasë interesin.

Harrojini gratë që duan dashuri, burrat duan respekt. Të gjithë janë për dashuri të ndërsjellë dhe respekt të ndërsjellë në çdo marrëdhënie dashurie. Edhe burrat duan të jenë të dashur. Ata duan të jenë të sigurt që i doni ata dhe jo vetëm marrëdhënien. Ata duan të jenë të sigurt që ju jeni të interesuar për ta dhe jo vetëm të interesuar për të qenë në një marrëdhënie.

Shtirja

Një nga cilësitë e një gruaje tërheqëse është vërtetësia – të jesh i mirëfilltë, të jesh vetvetja, të mos përpiqesh t’i bësh përshtypje askujt duke qenë ajo që nuk je. Të qenit autentik e bën një burrë të të dojë për atë që je. Ai do dijë si të të dojë, sepse e kupton të vërtetën dhe atë që të bën të veçantë.

Nëse pretendoni të jeni ai që nuk jeni dhe ai ndjen një lojë të keqe, ai mund të humbasë interesin për ju sepse nuk ju njeh vërtetë, kështu që nuk mund të besoheni. Është e vështirë të besosh dikë që nuk është rehat në lëkurën e saj. Është në rregull të jesh i prekshëm, por të jesh real.

Shumë e këndshme (duke mos pasur vëmendjen tuaj)

Shumë prej nesh u rritën me besimin se ‘nënshtrimi’ është mënyra për të marrë dhe mbajtur një njeri. Epo, unë mendoj se nënshtrimi është një nga fjalët më të keqkuptuara në botë, veçanërisht kur bëhet fjalë për marrëdhëniet dhe martesat.

Të jesh i dashuruar nuk do të thotë që nuk mund të krijosh më mendimet e tua për probleme të caktuara. Për të qarë me të madhe, ju jeni një i rritur me një tru dhe personalitet të mrekullueshëm. Ju keni përvojat dhe preferencat tuaja unike që ju bëjnë ju. Ju nuk duhet t’i hidhni të gjitha ato dhe të bëheni klon i një burri, sepse doni ta kënaqni atë.

Në fakt, burrat e vërtetë tërhiqen nga gra që janë inteligjente, të cilat dinë se çfarë duan dhe mund t’i tërheqin vërejtjen kur shkojnë në drejtim të gabuar. Një burrë i vërtetë vlerëson një grua që mund të kujdeset për të. Një burrë ka të ngjarë të humbasë interesin për zonjat që nuk kanë mendjen e tyre, të cilat thonë “po” për gjithçka që ai thotë, dëshiron ose sugjeron. Ai as nuk do t’ju besojë apo respektojë sepse e di që ju do të thoni “po” edhe nëse do të bëjë gabimin më të madh të jetës së tij. Nuk them që ju duhet të jeni të vështirë, unë vetëm ju inkurajoj të jeni vetvetja. Bëhu individi unik që je.

(Kosova Sot Online)