Si të përgatitini ngjyrë natyrale për flokët tuaj - Femra - Kosova Sot
Si të përgatitini ngjyrë natyrale për flokët tuaj

Si të përgatitini ngjyrë natyrale për flokët tuaj

Vdekje e flokëve do të thotë ekspozimi i tyre ndaj substancave kimike, të cilat mund t’i shkatërrojnë flokët. Në vend të shpenzimit të parave dhe kohës jua ofrojmë disa mënyra për ngjyrosje natyrale të flokëve, për t’i mbajtur flokët në nuancën e dëshiruar, transmeton gazeta Kosova Sot Online. 

Ngjyra për flokë të bardhë:

Lëngu i limonit dhe çaji i kamomilit janë preparatet më të popullarizuara për flokë me nuancë të bardhë. Natyrisht, ato nuk do t’i bëjnë flokët e kafenjtë të bardhë, por do t’ju ndihmojnë që të keni nuanca më të ndritshme.

Maska për flokë të kafenjtë dhe të zinj

Kjo maskë natyrale shtëpiake do ta mbajë të qëndrueshme ngjyrën e errët të flokëve tuaj. Përbërësi kryesor është kakaoja. Maskën duhet ta përdorni tri herë në javë. Sa më e errët që të jetë ngjyra e flokëve tuaj, aq më e dukshme do të jetë nëse menjëherë e përdorni maskën.

Përbërësit:

Gjysmë filxhani me kakao në formë pluhuri;
1 lugë e vogël me mjaltë;
Një lugë e vogël me uthull molle;
Ujë i ngrohtë.

I përzini të gjithë përbërësit dhe përzierjen e aplikoni në flokë të pastruar të lagur. Lëreni që të qëndrojë në flokë 10-15 minuta dhe në fund e shpëlani me ujë.

(Kosova Sot)

7 orë e 2 minuta më parë
13/12/18