Do e hiqni dhjamin e barkut sa hap e mbyll sytë/ Ja cfarë duhet të bëni çdo mëngjes

  • G.G /
  • 12 shtator 2020 - 14:55
Do e hiqni dhjamin e barkut sa hap e mbyll sytë/ Ja cfarë duhet të bëni çdo mëngjes

Ky është një mëngjes i shijshëm dhe i shëndetshëm i cili normalizon metabolizmin, forcon trupin, përmirëson lëkurën dhe kjo fale vitaminave dhe mineraleve që përmban.Ju do të humbisni kilet nga zona e barkut dhe do të eleminoni toksinat nëse e konsumoni cdo ditë këtë mëngjes. Kryesisht në zonën e barkut, pesha e tepërt do të reduktohet pas konsumimit të kësaj përzierje të shëndetshme për një muaj.

Për përgatitjen e këtij mengjesi ju duhen:

300 ml kefir(ose kos të ulet me yndyre)

2 luge caji tërshërë

1 luge fara liri

1 luge kakao pluhur

5-6 kumbulla të thata

Përgatiten në mbremje që të jetë gati per mengjes. Mbi kumbullat e thata hidhni rreth 100 ml uje te valuar.Mbulojeni enën me kapak, lëreni për 5-10 minuta dhe në një tas shtoni farat e grimcuara, kakaon dhe tërshërën. Më pas shtoni kosin dhe prisni kumbulluat imët.

Bashkoni të gjithë përbërësit dhe përziejini mirë deri sa të përfitoni një pure. Që të shijoni benefitet e saj, keshillohet që recetën e përgatitur ta konsumoni në mëngjes. Nëse ndonjë nga përbërësit ju bën reaksion, konsultohuni me mjekun.

(Kosova Sot Online)