Nëse doni të keni fytyrë të pastër të që shkëlqen, bëni këtë maskë me dy përbërës dhe do habiteni

  • G.G /
  • 16 tetor 2020 - 11:09
Nëse doni të keni fytyrë të pastër të që shkëlqen, bëni këtë maskë me dy përbërës dhe do habiteni

Era e ftohtë, pluhurat, lagështira e tepërt, ajri i thatë, të gjitha këto sjellin ndryshime në lëkurën tuaj. Një maskë e cila largon papastërtitë dhe pasuron lëkurën me vitaminat dhe mineralet e nevojshme.

Në tulin e bananes gjenden substanca të cilat ndihmojnë me zbutjen lëkurës e ndërsa nga ana tjetër mjalti është plot me anti-bakterial që l uf tojnë papastërtitë.

Mjalti gjithashtu parandalon edhe formimin e akneve pasi largon bakteret të cilat shkaktojnë inflamacionin e lëkurës. Banania gjithashtu edhe hidraton lëkurën tuaj duke e mbajtur atë sa më të re dhe pa rrudha.

Përbërësit
1 banane

1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja
Si fillim të qëroni bananen dhe të përdorni lëkurat e saj. Pra me një lugë merrni tulin që gjendet tek lëkura e frutit dhe ta kaloni në një tas të vogël bashkë me mjaltin.

Përziejeni mirë masën dhe përdoreni për të lyer lëkurën e fytyrës dhe mbajeni për 15-20 minuta. Kur të ketë kaluar koha e nevojitur shpëlajeni maskën me ujë të vakët dhe më pas me të ftohtë.

Kështu i bëni edhe ushtrime poreve dhe muskujve të lëkurës duke ruajtur elasticitetin e saj. Përdoreni këtë maskë dy apo tri here në javë për të patur një rezultat sa më të mire.

(Kosova Sot Online)