Nga puçrrat deri tek rrudhat, ja çfarë do t’i ndodhë trupit tuaj nëse filloni të konsumoni qepë më shpesh

  • G.G /
  • 03 dhjetor 2020 - 10:37
Nga puçrrat deri tek rrudhat, ja çfarë do t’i ndodhë trupit tuaj nëse filloni të konsumoni qepë më shpesh

E pasur me vitamina dhe lëndë ushqyese që përmirësojnë shëndetin tuaj nga koka tek këmbët, qepa është një super ushqim që do të bëjë mrekulli për ju nëse konsumohet çdo ditë.

“Bright Side” ka gjetur shtatë ndryshime që do t’i ndodhin trupit nëse filloni të përfshini qepë në dietën tuaj ditore.

Ato mund të përmirësojnë dendësinë e kockave.

Sado e çuditshme mund të tingëllojë, disa studime kanë zbuluar se konsumimi i qepëve mund të ketë një efekt pozitiv në dendësinë e kockave. Ngrënia e një qepë çdo ditë për një muaj, thuhet se rrit dendësinë e kockave tuaja me 5% në krahasim me ata që nuk e bëjnë këtë.

Ato mund të ulin nivelet e kolesterolit dhe ta mbajnë zemrën të shëndetshme.

Të pasura me veti anti-inflamatore, qepët zvogëlojnë kolesterolin që është i pranishëm në trupin tuaj. Një nivel i ulët i kolesterolit gjithashtu ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe nga ana tjetër, e mban zemrën të shëndetshme.

Ju ndihmojnë me sistemin tretës.

Qepët janë plot me fibra që përshpejton tretjen në trupin tuaj. Përveç kësaj, ato gjithashtu rrisin prodhimin e “baktereve të mira” në zorrët tuaja, duke e bërë më të lehtë procesin e tretjes.

Ato mund të zvogëlojnë dëmtimin e qelizave dhe të rrisin anti-oksidantët.

Qepët janë shtëpia e 25 llojeve të ndryshme të anti-oksidantëve që janë të mirë për trupin tonë. Jo vetëm që anti-oksidantët na mbajnë larg sëmundjeve të caktuara, por gjithashtu parandalojnë dëmtimin e qelizave.

Ato mund të përmirësojnë shikimin dhe shëndetin tuaj oral.

Qepët vrasin bakteret e këqija të pranishme në gojën tuaj dhe përmirësojnë higjienën orale. Karakteristikat e tyre anti-mikrobike gjithashtu mund të forcojnë dhëmbët. Ato përmbajnë një substancë që lufton kataraktin dhe i mban sytë tuaj të sigurt.

Mund t’ju ndihmojnë të bëni një gjumë të mirë natën.

Kërkimet e bëra nga “Universiteti i Kolorados” sugjerojnë që konsumimi i qepëve mund të përmirësojë cilësinë e gjumit. Ato kanë fibra dietike, të cilat i mbajnë zorrët në gjendjen të mirë dhe gjithashtu lehtësojnë stresin.

Mund të luftojnë plakjen dhe të përmirësojnë lëkurën tuaj.

Të pasura me vitamina A, C dhe E, qepët mund t’ju ëndihmojnë të arrini lëkurën e përsosur me shkëlqim që dëshironi. Ato gjithashtu zvogëlojnë puçrrat dhe, sipas një  studimi, aplikimi i xhelit të nxjerrë nga qepët në plagët tuaja në fakt mund t’i lehtësojë ato.

(Kosova Sot Online)