Si të krijoni një atmosfere të gëzueshme festash?

  • G.G /
  • 10 dhjetor 2020 - 12:07
Si të krijoni një atmosfere të gëzueshme festash?

Magjia e Krishtlindjes dhe e Vitit të Ri mbush zemrën tuaj me gëzim fëminor, por tingujt, imazhet dhe aromat e tryezave e bëjnë atë edhe më të konsiderueshme. Këtu janë disa sugjerime për ta shndërruar shtëpinë tuaj në një vend të mrekullueshëm të Krishtlindjeve…

Pema

Ndriçimi është thelbësor kur doni të krijoni një ndjenjë të Krishtlindjes. Zemra e këtij dekori është pema e Krishtlindjes. Zbukurojeni atë bashkë me fëmijët ndërsa dëgjoni muzikë të gëzueshme për Krishtlindje. Përveç aksesorëve klasikë – stolitë dhe zbukurimet – skena e Lindjes së Krishtit dhe ylli janë thelbësore. Ju gjithashtu mund t’u kërkoni fëmijëve tuaj të shtojnë edhe zbukurime të tjera, të ndërtuara prej tyre. Mund të varni çorapet e Krishtlindjes kudo, madje edhe në tualet. Ju gjithashtu mund t’i shtoni si kurorë fotografitë tuaja familjare, stolitë në raftin e librave, për të mbushur zemrat e fëmijëve tuaj.

Qirinj

Për ironi të fatit, Krishtlindja është festa e dritës. Vendosni qirinj në dhomën e ndenjes, në dhomën e ngrënies dhe (pse jo) në tualet. Gjithashtu, mund të vendosni pajisje të lehta nëse nuk ju pëlqejnë qirinjtë. Akoma më mirë, mund të gërshetoni ndriçimin natyror me atë artificial. Për shembull, mund të vendosni disa qirinj pranë dritave elektrike, në sallë ose në dhomën e ndenjes. Vendosni qirinj të mëdhenj në një kurorë të Krishtlindjes në tryezë ose sistemoni qirinj në një rreth për të zbukuruar festën. Por mos harroni t’i fryni të gjitha qirinjtë para gjumit!

Muzika

Vendosni muzikë festive dhe optimiste, edhe nëse është pak komerciale, është e përshtatshme në periudhën para Krishtlindjes: kur jeni duke dekoruar shtëpinë dhe duke përgatitur vakte. Gjatë darkës në prag të Krishtlindjeve, muzika klasike dhe instrumentale është më e përshtatshme, por për t’i dhënë një shtytje energjike mysafirëve tuaj, ju mund të dëgjoni muzikë ritmike dhe popullore më vonë. Edhe nëse dhoma e ndenjes është në zemër të festimeve të Krishtlindjeve, sugjerojmë të zbukuroni edhe dhomat e tjera. Një qiri këtu, një kurorë atje dhe e gjithë shtëpia do të mbushet me gëzimin e mrekullueshëm të Krishtlindjeve.

Ëmbëlsirat

Sa për to, bëni kallama të varur në pemë, biskota me formën e kutive të çokollatës, të vendosura në një enë zbukurimi festash.

Mos harroni të dekoroni me drita ambientin jashtë shtëpisë, një kurorë Krishtlindjesh në derën e përparme dhe ndoshta një pemë të dytë.

(Kosova Sot Online)