Gjumi ju zbukuron dhe këto janë disa nga arsyet pse!

  • G.G /
  • 26 dhjetor 2020 - 15:46
Gjumi ju zbukuron dhe këto janë disa nga arsyet pse!

Siç e dimë të gjithë, gjumi dhe sidomos darka është shumë e dobishme për trupin. Sidoqoftë, është gjithashtu i dobishëm në çështjet e bukurisë dhe jo rastësisht ata e quajnë gjumin e natës, “gjumë bukurie”. Në fakt, sipas hulumtimeve përkatëse, kur është cilësor mund t’ju bëjë të dukeni të freskët dhe më të ri.

Shikoni më poshtë sesi do t’ju ndihmojë gjumi dhe pse këto ditë kur të gjithë qëndrojmë në shtëpi, është një mundësi e mirë për ta shfrytëzuar atë.

Shëron lëkurën

Gjumi është produkti kozmetik më i mirë, thonë ekspertët. Lëkura gjatë gjumit ka potencial të përmirësohet. Kjo është arsyeja pse kur keni një gjumë të mirë, zgjoheni të freskët në mëngjesin tjetër

Lufton puçrrat

Më shumë gjumë, lëkurë më e pastër. Mungesa e gjumit mund të shkaktojë stres, i cili shkakton puçrra dhe pika të zeza, madje edhe tek të rriturit.

Lufton rrathët e errët

Qarqet e errëta janë zakonisht për shkak të trashëgimisë, por ato mund të duken edhe më intensive nëse nuk flini mjaftueshëm. Gjumi, thonë ekspertët, ndihmon për të mos qenë intensiv.

Dukesh më e freskët dhe më e bukur

Studiuesit në Suedi kërkuan nga një grup studimi të shikonte fotot e njerëzve që flinin në krahasim me ata që flinin për tetë orë. Njerëzit e relaksuar dukeshin më të shëndetshëm, më pak të lodhur dhe më tërheqës. Flokë me shkëlqim dhe të shëndetshëm

Po, një gjumë i mirë është i mirë për flokët tuaj. Kjo sepse është thelbësore për përbërjen e duhur të proteinave në flokë dhe mund të ndikojë në hormonet që kanë ndikim në shfaqjen e rrënjëve të reja.

(Kosova Sot Online)