Tetë këshilla për t’i bërë duart tuaja të duken më të reja, ja çfarë duhet të bëni

  • G.G /
  • 22 shkurt 2021 - 11:19
Tetë këshilla për t’i bërë duart tuaja të duken më të reja, ja çfarë duhet të bëni

Kur lëkura mavijoset ose ekspozohet ndaj diellit, ajo ka tendencë të prodhojë melaninë dhe njolla të errëta. E njëjta gjë vlen me fërkimin, i cili promovon formimin e kallove. Mosha e një personi mund të zbulohet edhe nga pamja e duarve të tij.

Për të pasur lëkurë të shëndetshme nuk është detyrë e lehtë, veçanërisht për ata që kalojmë gjithë ditën duke punuar. Kjo është arsyeja pse “Health Line” sjell disa këshilla të dobishme se si të ndryshoni mënyrën se si duken duart tuaja.

Përdor gjithmonë krem kundër diellit.

Padyshim, një nga këshillat më të rëndësishme për të ruajtur duart është përdorimi i kremit kundër diellit, i cili na ndihmon të shmangim njollat ëe errëta dhe madje edhe kancerin. Për ta bërë këtë, 30 minuta para se të dilni, vendosni sasi të bollshme të kremit diellor (SPF 50 ose më të lartë) në pjesën e pasme të duarve. Gjithashtu, mos harroni ta aplikoni përsëri gjatë gjithë ditës.

Përdorni doreza kur ngisni një automjet dhe kur bëni punët e shtëpisë.

Përdorimi i dorezave është një mënyrë për t’i mbajtur duart të sigurta nga dëmtimet e mundshme që mund të shkaktojnë njolla të errëta. Për shembull, përdorimi i dorezave kur drejtoni një automjet është një mënyrë për të mbrojtur duart nga rrezet ultraviolet. Gjithashtu, është e rëndësishme të parandaloni që duart tuaja të thahen ose të mavijosen duke veshur doreza për punët e shtëpisë.

Mbajini duart në ujë për një lëkurë më të butë.

Gjatë dimrit, është e zakonshme që njerëzit të kenë lëkurë të plasaritur, të thatë dhe të ashpër. Për ta parandaluar këtë, njomja e duarve në ujë të vakët dhe kripëra të caktuara mund të relaksojë mendjen dhe trupin tuaj pas një dite të gjatë. Nëse preferoni, gjithashtu mund të zhytni edhe këmbët tuaja për të njëjtat rezultate!

Përmirësoni pamjen e duarve duke larguar qelizat e vdekura.

Në mënyrë që lagështia të depërtojë në lëkurë, është e rëndësishme të hiqni lëkurën e tepërt para se të lagni duart. Lagni duart me ujë të ngrohtë dhe përdorni furça ose sfungjer (ato natyrore janë më të sigurta për mjedisin) për të masazhuar butësisht lëkurën tuaj me lëvizje rrethore. Më pas përdorni kremin tuaj hidratues të preferuar.

Duart e hidratuara duken shumë më të reja!

Gjithmonë mbani me vete një krem ëhidratues dhe përdoreni sikur jeta juaj të varej prej tij! Kjo është një nga këshillat më të mira që duart tuaja të qëndrojnë të ushqyera mirë dhe të ngjashme me lëkurën e foshnjës. Për hidratim më të lartë, mund të provoni edhe kremra që përmbajnë ure dhe acid salicilik. Kremrat që përmbajnë acid hialuronik janë gjithashtu alternativa të mira, të përballueshme për të hequr qafe rrudhat.

Provoni produkte kozmetike për të ndriçuar njollat ëe errëta në duar.

Në mënyrë që të zbehni njollat ëe errëta në duar, provoni produkte që përmbajnë vitaminë C, pasi kjo substancë ka potencialin e parandalimit të hiperpigmentimit.

Kini kujdes nga produktet që përmbajnë merkur pasi janë jashtëzakonisht të rrezikshme për shëndetin tuaj. Para se të përdorni ndonjë nga këto produkte, sigurohuni që të hulumtoni plotësisht rreziqet e mundshme që mund të shkaktojnë.

Kushtojini vëmendje të veçantë kutikulave.

Kutikulat e thata, për fat të keq, i bëjnë duart tuaja të duken jo të rregullta. Një mënyrë për të ndryshuar pamjen e duarve tuaja është duke hidratuar kutikulat. Ju mund ta bëni këtë duke përdorur produkte speciale hidratuese, apo edhe vaj ulliri.

Kujdesuni mirë për thonjtë delikatë.

Thonjtë e mirëmbajtur janë të domosdoshëm. Meqenëse bakteret dhe kërpudhat mund të shkaktojnë infeksione në lëkurën tuaj, hiqni dorë nga zakoni i kafshimit të thonjve. Mbajini thonjtë në formë të mirë, të shëndetshme për një pamje më të mirë të tyre.

(Kosova Sot Online)