Këto fruta do ju ndihmojnë të përmirësoni humorin tuaj

  • G.G /
  • 02 mars 2021 - 09:50
Këto fruta do ju ndihmojnë të përmirësoni humorin tuaj

Midis shumë ushqimeve që janë të dobishme, ekziston një kategori e tërë për t’u marrë parasysh, që janë frutat. Midis kripërave minerale, vitaminave dhe vetive të tjera, shumë fruta të dimrit janë në gjendje të mbështesin gjendjen shpirtërore dhe t’i bëjnë muajt e errët të vitit më pak gri. Pra, le të zbulojmë se cilat fruta të sezonit këshillohet të zgjidhni që të jenë gjithashtu të mira për humorin.

Mollë

Le të fillojmë frutin më të famshëm në botë. Molla falë magnezit, kaliumit dhe kalciumit, është një ushqim që mund të largojë nervozizmin. Ndër të tjera, ndihmon gjithashtu në zbutjen e urisë nervore, shpesh e pranishme kur humori tenton të bjerë në nivele shumë të ulëta.

Grejpfrut

Përveç që është në mesin e frutave të portokallit (që dihet se ofron një humor të mirë), grejpfruti mburret me një seri të tërë të pronave të dobishme që ndihmojnë mirëqenien e zorrëve, e cila nga ana e saj promovon atë psikofizike. E pasur me polifenole, ndihmon gjithashtu që truri të mbetet më i ri.

Portokall

Një burim i shkëlqyeshëm energjie, si dhe një burim i vitaminës C dhe substancave të tjera të çmuara, portokalli është i pasur me antocianina, një kategori e veçantë e flavonoidit që vepron kundër stresit oksidativ dhe për këtë arsye nxit shëndetin e trurit. Më në fund, ata janë të njohur për ndihmën që kanë për të luftuar lodhjen fizike dhe mendore, ndërsa promovojnë humor të mirë.

Kivi

Po, edhe kivi duket një aleat i mirë kundër një humori të keq. Ngrënia e tij ndihmon në luftimin e hormoneve të stresit. Për më tepër, falë pranisë së mineraleve që kanë një efekt qetësues, ndihmon në rregullimin e humorit dhe përballimin më qetë të jetës.

Dardha

Dardha është gjithashtu një nga frutat e dimrit që sjellin një humor të mirë. Kjo varet jo vetëm nga prania e mineraleve dhe vitaminave, por edhe nga fibrat dhe veprimi zbutës që ato kanë në zorrë. Në fakt, duke stimuluar rregullsinë e tij, ato kontribuojnë për ta bërë atë të aftë të kryejë funksionet e tij të shumta, përfshirë atë të pjesëmarrjes në prodhimin e të ashtuquajturve hormone të mira të humorit.

(Kosova Sot Online)