Dy këshilla bukurie që duhet t’i dini në fillimin e stinës së pranverës

  • G.G /
  • 31 March 2021 - 11:44
Dy këshilla bukurie që duhet t’i dini në fillimin e stinës së pranverës

Lëkura e thatë dhe e zbehtë, thatësia, ënjtja, dhimbja e duarve dhe buzëve, etj. Dimri mund të ketë lënë një seri plagësh në lëkurën dhe flokët tanë.

Prandaj, fillimi i pranverës është një rast i mirë për të rifilluar kujdesin tonë intensiv të lëkurës.

Ne kemi mbledhur disa nga këshillat më të mira për bukurinë e pranverës, në mënyrë që të mirëpresim sezonin e ri me një pamje të ripërtërirë.

Kujdesi për lëkurën është veçanërisht i rëndësishëm për të ruajtur lëkurën rinore në të gjitha moshat, por është po aq e rëndësishme të kufizoni stresin në jetën tuaj pasi mund të jetë po aq i dëmshëm për trupin tuaj sa pirja e duhanit ose shpërthimi në diell.

Riorganizoni produktet për kujdesin e lëkurës dhe grimit

Sipas Marie Kondo, është mirë të mbash vetëm gjërat që të bëjnë të ndihesh e lumtur, gjërat që ngjallin gëzim. Për të mirëpritur pranverën, ju mund të organizoni produktet tuaja kozmetike dhe të kujdesit të lëkurës. Hidhni produktet e skaduara ose produktet që nuk i keni përdorur për një kohë të gjatë. Organizimi i produkteve do t’ju bëjë të ndiheni më mirë, sirtarët tuaj do të jenë më të rregullt dhe ritualet e kujdesit për lëkurën dhe grimit tuaj do të jenë më të organizuara, më të lehta dhe më të këndshme.

Mos e kaloni rutinën e kujdesit për lëkurën në mbrëmje

Kujdesi i plotë për lëkurën gjatë natës është një proces i domosdoshëm për rindërtimin dhe riparimin efektiv të lëkurës suaj. Nëse ka vuajtur nga të ftohtit, atëherë zgjidhni një balsam pastrues ose vaj pastrues me përbërje që respektojnë pH e lëkurës. Në të njëjtën kohë, ato pastrohen butësisht pa hequr vajrat natyralë të lëkurës tuaj. 

(Kosova Sot Online)