8 ushqime që përmirësojnë shëndetin e grave

  • G.G /
  • 01 prill 2021 - 13:12
8 ushqime që përmirësojnë shëndetin e grave

Gratë kanë disa nevoja unike ushqyese që shëndeti i tyre të funksionojë mirë dhe të parandalojnë shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme. Më poshtë ne do ju tregojmë disa nga ushqimet dhe pijet  që mund të jenë burim i dobishëm i lëndëve ushqyese dhe që do të kontribuojnë të keni  jë trup të shëndetshëm.

1. Uji me limon rrit metabolizmin dhe rrit humbjen e peshës

Uji me limon është thelbësor në procesin e tretjes pasi, ndërsa plakemi, sasia e acideve në stomakun tonë bie. Një studim tregon se mbi 30% e grave u zbulua se kishin gastrit atrofik, i cili është një gjendje që shënohet me pak ose aspak acid stomaku. Limonët janë të shkëlqyeshëm për humbjen e peshës pasi janë të mbushura me aromë, por fatmirësisht jo me kalori. Lëngu i limonit ndihmon në humbjen e peshës pasi ju ndihmon të luftoni dëshirat e urisë.

2. Çaji i gjetheve të mjedrës ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve menstruale

Çaji i gjetheve të mjedrës është një pije e njohur për dobitë në shëndetin e grave pasi është i pasur me shumë vitamina dhe minerale. Gjethet e mjedrës përmbajnë hekur, kalcium, kalium, vitamina B, A, C dhe E. Zakonisht përdoret nga gratë shtatzëna për të lehtësuar dhe shkurtuar punën e tyre, por gjithashtu është provuar se lehtëson simptomat e sindromës premenstruale (PMS), gjakderdhjes së rëndë dhe ngërçeve të dhimbshme. Kjo është për shkak të vitaminave dhe mineraleve të larta që përmban, të cilat balancojnë hormonet dhe forcojnë muret e mitrës, informon abcnews.al.

4. Maca Root përmirëson simptomat e menopauzës

Maca ka një histori të gjatë të përdorimit në kuzhina dhe mjekësi, në Peru. Pjesa kryesore e ngrënshme e bimës është rrënja, e cila rritet nën tokë. Ekziston në disa ngjyra, duke filluar nga e bardha në të zezë dhe mund të gjendet në formë pluhuri. Maca është provuar se lehtëson simptomat e menopauzës si nxehtësia, ndryshimet e humorit dhe problemet e gjumit. Tradicionalisht është përdorur për të rritur pjellorinë, për të përmirësuar gjendjet shpirtërore dhe për të ekuilibruar hormonet tuaja.

5. Brokoli lufton rrudhat

Brokoli është një superushqim që zgjidh probleme të ndryshme të shëndetit. Një filxhan brokoli ka 100% të vitaminave që janë thelbësore për prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni i jep lëkurës elasticitet. Është gjithashtu e pasur me vitaminë A, e cila ndihmon në rinovimin e qelizave, informon abcnews.al.

5. Shafrani i Indisë lufton infeksionet

Shafran i Indisë është një ilaç natyral për sëmundjet e zakonshme . Ajo është një erëz shumë e popullarizuar. Shafran i Indisë përmban antioksidantë të fuqishëm dhe veti ka anti-inflamatore. Është gjithashtu e njohur për aktivitetin e tij antifungale, antibakteriale dhe antivirale.

6. Arrat e shqemës ndihmojnë në lëvizjen e muskujve

Arrat e shqemave janë një burim i mirë i mineraleve, veçanërisht magnezit, kaliumit, fosforit, zinkut dhe selenit. Ato përmbajnë pak hekur, mangan dhe bakër që janë të domosdoshëm për lëvizjen elektrike të zemrës dhe muskujve tuaj dhe janë të rëndësishme për lëvizjen e trupit.

7. Quinoa forcon gjëndrat e flokëve

Quinoa është një ushqim me bazë bimore që siguron proteina të plota, plus fibra. Konsiderohet gjithashtu si një superushqim. Bota po e përdor si zëvendësues të orizit. Përmbajtja e lartë e proteinave mbron dhe ushqen gjëndrat e flokëve ndërsa humectantët në të ushqejnë dhe hidratojnë lëkurën e kokës, informon abcnews.al.

8. Ngrënia e ushqimeve me omega-3 zvogëlon sëmundjen e zemrës

Omega-3 gjendet zakonisht te prodhimet e detit si; salmoni, sardele, trofta etj. Ato përmbajnë acid eikosapentaenoik, acid dokosaheksaenoik dhe acide EPA. Acidet ndihmojnë në përfitime të ndryshme shëndetësore te gratë, si zhvillimi i foshnjave në bark dhe gjithashtu zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

(Kosova Sot Online)