Kaos në konkursin e bukurisë, finalistja i rrëmben kurorën fitueses pas zbulimit të divorcit

  • E.K /
  • 08 prill 2021 - 09:17
 Kaos në konkursin e bukurisë, finalistja i rrëmben kurorën fitueses pas zbulimit të divorcit

Një konkurs ‘i shkëlqyeshëm’ bukurie për gra të martuara, ka përfunduar në kaos të dielën pas një sherri mes dy finalisteve, çka bëri që njëra prej tyre të largohej e turpëruar nga skena.

Pushpika De Silva u shpall fituese e konkurimit dhe sipas ritualit u kurorëzua Miss ‘Zonja’ Sri Lanka 2021.

Por duke pretenduar se De Silva është e divorcuar dhe nuk kualifikohej për konkurimin, Caroline Jurie, fituesja e edicionit të kaluar që duhet te dorëzonte trofeun, rrëmbeu kurorën nga koka e De Silva dhe ia dha me shpejtësi vajzës së vendit të dytë.

“Ka një rregull që thotë se duhet të jesh e martuar dhe jo e divorcuar, kështu që po veproj për t’ia dhënë kurorën fitueses së vendit të dytë,” tha Jurie për audiencën e shokuar.

De Silva e tronditur nisi të largohej e turpëruar nga skena teksa kurora i vendosej vajzës tjetër.

De Silva tashmë thotë se do të padisë për mënyrën “e paarsyeshme dhe ofenduese” në të cilën u trajtua. Ajo thotë se është vetëm e ndarë dhe jo e divorcuar, kështu që është e kualifikuar për të mbajtur kurorën.

“Kam marrë masat e nevojshme ligjore kundër padrejtësisë dhe turpërimit që më është shkaktuar në event. Unë jam ende një grua e pa-divorcuar. Një mbretëreshë e vërtetë nuk është një grua që merr kurorën nga koka e një gruaje tjetër”, deklaronte De Silva, duke shtuar se të jesh e divorcuar dhe të jetosh veçmas janë dy gjëra krejt të ndryshme.

Ajo shtonte se ishte kuruar në spital pasi në eventin e organizuar në sallën Nelum Pokuna, ishte lënduar në kokë kur i ishte rrëmbyer kurora.

De Silva, e cila ka fituar më herët konkursin Miss Sri Lanka në 2011, pritet tashmë të rikonfirmohet si fituese e Miss Zonja Sri Lanka dhe do të konkurojë në finalen e Miss Bota për gratë e martuara më vonë gjatë vitit.

(Kosova Sot Online)