Kujdes! Disa këshilla si të trajtojmë aknet

  • G.G /
  • 10 korrik 2021 - 12:37
Kujdes! Disa këshilla si të trajtojmë aknet

Para së gjithash, njerëzit me puçrra të vazhdueshme dhe të dukshme duhet të vizitojnë një dermatolog, i cili do t’u japë atyre disa analiza gjaku dhe hormonale për të diagnostikuar shkaqet dhe llojin e puçrrave që kanë, në mënyrë që të rekomandojnë trajtimin e duhur, i cili më shpesh përfshin ilaçe oral dhe disa kremra dhe pastrues.

Ajo që mund të bëni për të zvogëluar simptomat e puçrrave dhe për të parandaluar përsëritjen e tyre është:

-Lani fytyrën butësisht, në mëngjes dhe natë me ujë të vakët dhe një pastrues të butë me -veprim antimikrobik duke hequr vajin e tepërt, ndotësit e ajrit dhe përbërjen.

-Asnjëherë mos flini me make up aq të lodhur sa jeni.

-Mos i irritoni puçrrat sepse ekziston rreziku i infektimit të lëkurës dhe zonës përreth, duke -arritur rezultate të kundërta, duke krijuar më shumë puçrra dhe duke lënë shenja.

-Mos përdorni kremra të yndyrshëm sepse bllokojnë poret dhe krijojnë më shumë vajosje.

-Nëse puçrrat kanë lënë shenja në lëkurën tuaj, ju mund të shtresoheni tek dermatologu juaj me acide frutash të cilat zbutin dhe rigjenerojnë shtresën e jashtme të lëkurës duke e bërë lëkurën të duket më e shkëlqyeshme, e lëmuar dhe e barabartë. Nëse shenjat që keni trashëguar nga aknet janë më të thella mund të vizitoni një kirurg plastik i cili do të rekomandojë teknika të ndryshme në të cilin shtresat sipërfaqësore të lëkurës shkatërrohen nga anestezia lokale. Në fillim lëkura bëhet e kuqe e ndezur dhe duhet të qëndroni në shtëpi duke shmangur diellin por kur trajtohet bëhet më homogjene dhe e lëmuar dhe shenjat eliminohen.

(Kosova Sot Online)