Përbërësi që nuk duhet të mungojë në rutinën tuaj të pastrimit të fytyrës

  • A.P /
  • 19 tetor 2021 - 14:44
Përbërësi që nuk duhet të mungojë në rutinën tuaj të pastrimit të fytyrës

Lëkura më e shëndetshme dhe më e hidratuar është vetëm një përbërës.

Përveç faktit se është e vështirë të shqiptohet, niacinamidi është një përbërës që ndoshta gjendet në të paktën një nga produktet tuaja të kujdesit të lëkurës (dhe nëse nuk është, duhet të filloni). Dermatologe e certifikuar dhe themeluese e Estetikës së 5 -të Avenue Marie Hayag, dermatologe e certifikuar dhe themeluese e 5 Avenue Aesthetics dhe dermatolog Paul Jarrod Frank, përgjigjuni çdo pyetjeje që mund të keni në lidhje me përfitimet e niacinamidit për lëkurën tuaj.

Çfarë është niacinamidi?
Gjithashtu e njohur si vitamina B3, niacinamidi është, sipas Dr. Hayag, “Një vitaminë e tretshme në ujë që gjendet në mish, peshk, grurë dhe, në sasi të vogla, perime.” Niacinamide shpesh gjendet në kozmetikë dhe kozmetikë dhe përmirëson barrierën e lëkurës duke ndihmuar strukturën e saj të përgjithshme ndërsa synon njollat ​​e errëta.

Cilat janë përfitimet e niacinamidit?
Dr. Hayag shpjegon: “Shëndeti i barrierës së lëkurës përcaktohet nga sasia dhe struktura e këtyre përbërësve dhe niacinamidi rrit sintezën e acideve yndyrore të lira, pllakave dhe kolesterolit. Në fund të fundit, kjo çon në një barrierë më të shëndetshme të lëkurës dhe përmirësim të hidratimit të lëkurës. prodhimi i këtyre acideve yndyrore që krijon lëkurë të fortë dhe me shkëlqim “.

(Kosova Sot Online)