Këto janë gabimet që bëjmë të gjithë në larjen e flokëve me shampo

  • A.P /
  • 15 nëntor 2021 - 14:51
Këto janë gabimet që bëjmë të gjithë në larjen e flokëve me shampo

Gjenet luajnë një rol të madh në paraqitjen dhe zhvillimin e flokëve tanë, por edhe dieta, mjedisi, infeksioni dhe shumë faktorë të tjerë kontribuojnë në shëndetin e tyre.

Por përveç gjithë kësaj, a keni menduar ndonjëherë nëse ju vetë gaboni në kujdesin e flokëve? A futni duart në të dhe i prishni flokët në banjë?

Sa shpesh duhet të lahem?

Nuk ka përgjigje të saktë për këtë pyetje, gjithçka ka të bëjë me nevojat tuaja, si lloji i flokëve, sa shpesh përdorni produkte stilimi etj. Për shembull, dikush me flokë të yndyrshëm mund të ketë nevojë për shampo çdo ditë, ndërsa flokët më të thatë jo. aq shpesh.

Shampo e duhur

Zgjidhni shampon e duhur dhe produktet e duhura për flokët tuaj, duke marrë parasysh nevojat tuaja individuale, për shembull, nëse keni flokë të yndyrshëm ose nëse vuani nga zbokthi. Dhe mos harroni se çmimi i rritur nuk do të thotë që produkti është i një cilësie të mirë.

Rregullat e larjes

Mos i lani flokët më shumë se një herë në ditë. Përdorni pak shampo, sa për të mbuluar flokët. Mos përdorni ujë shumë të nxehtë ose shumë të ftohtë.

Kur flokët janë të lagur, janë tre herë më të lehtë për t’u thyer, ndaj nuk duhet t’i fërkoni shumë me peshqir dhe as t’i krehni. Përdorni një krehër të madh, më mirë.

Gjëra të tjera për t’u mbajtur mend:

• Kur e thani me tharje, filloni me temperaturën më të ulët dhe rriteni gradualisht.
• Nëse mund t’i lini flokët të thahen më vete, zgjidheni.
• Nëse përdorni aksesorë në flokët tuaj, mos vazhdoni t’i vendosni në të njëjtën zonë, për të mos thyer vazhdimisht flokët në të njëjtat vende.
• Nëse i lyeni flokët, zgjidhni një ngjyrë që është afër asaj natyrale.
Masazhoni butësisht lëkurën e kokës për të ndihmuar rritjen e flokëve dhe qarkullimin e gjakut.
• Prijini flokët çdo 10 deri në 12 javë për të parandaluar qethjen.


(Kosova Sot Online)