Pse duhet ta mendoni dy herë para se të trajtoni flokët me keratinë?

  • E.K /
  • 15 January 2022 - 09:26
Pse duhet ta mendoni dy herë para se të trajtoni flokët me keratinë?

Një trajtim me keratinë është një proces që zbut dhe drejton flokët. Ai përfshin aplikimin e produkteve në flokë, tharjen e flokëve dhe mbylljen e tyre me një hekur të sheshtë.

Keratina është një lloj proteine natyrale në lëkurë, flokë dhe thonj. Një trajtim me keratinë shton keratinë shtesë në flokët tuaj, e cila mund të ndihmojë në reduktimin e kërcitjes, rritjen e shkëlqimit dhe forcimin e flokëve. Nëse keni flokë kaçurrelë ose me onde, trajtimet me keratinë mund t’i bëjnë flokët tuaj më të drejtë.

Por këto trajtime mund të vijnë me disa efekte anësore të padëshiruara dhe mund të paraqesin disa çështje sigurie.

Efektet anësore të mundshme

Keratina e përdorur në trajtimet e bukurisë është zakonisht nga lëkura, flokët, thonjtë ose kafshët. Ndërsa keratina është një proteinë natyrale, këto produkte bëhen me disa përbërës të tjerë të shtuar, duke përfshirë një kimikat të quajtur formaldehid.

Shoqëria Amerikane e Kancerit paralajmëron se formaldehidi është një kimikat kancerogjen i njohur. Kjo do të thotë se mund të shkaktojë kancer ose të ndihmojë kancerin të rritet. Formaldehidi gjithashtu mund të shkaktojë efekte të tjera anësore shëndetësore si: irritim të syve, dhimbje koke, marramendje, dhimbje të fytit, kollitje, të përziera, dhimbje gjoksi,  të vjella, skuqje.

Këto efekte anësore janë raportuar si nga konsumatorët që kanë marrë trajtime me keratinë ashtu edhe nga stilistët që i kanë ofruar

(Kosova Sot Online)