8 këshilla të modës për t’ju siguruar që të dukeni gjithmonë me stil

  • E.K /
  • 31 January 2022 - 08:44
8 këshilla të modës për t’ju siguruar që të dukeni gjithmonë me stil

Fitoni besim në stilin tuaj me këshillat e modës për të stiluar çdo pamje në dollapin tuaj.Sistemoni garderobën tuaj.

Sigurohuni që të keni elementë të besueshëm të garderobës: një fustan të zi dhe ikonik, një palë xhinse që përshtaten në mënyrë të përsosur, një xhaketë sportive klasike, bluza të thjeshta dhe kopsa me ngjyra neutrale dhe një xhaketë lëkure të lehtë (ose xhaketë xhins).

Sigurohuni që rrobat tuaja të përshtaten në mënyrë të përsosur .

Një truk për ta bërë çdo veshje të duket e mrekullueshme është të punësoni një rrobaqepës të mirë. Veshjet e qepura jo vetëm që duken të lëmuara, por gjithashtu ndihen më komode. Pantallonat e gjata deri në fund të këmbëve dhe fustanet që ngrihen duke ju bërë të diheni në siklet nuk do t’ju bëjnë të ndiheni me stil. Nëse garderoba juaj ju përshtatet mirë, mund të filloni të luani me sende të mëdha dhe më të vogla në një mënyrë që të duket në modë, jo e ngadaltë.

Mësoni si të balanconi përmasat .

Balancimi i përmasave ka të bëjë me stilimin e veshjeve tuaja për të krijuar një harmoni të përgjithshme estetike. Mënyra se si e arrini këtë është duke veshur rroba që i përshtaten formës së trupit tuaj . Kur dëshironi të luani me rroba të mëdha apo forma të pazakonta, bëjeni një moment mode duke e mbajtur pjesën tjetër të look-ut. Për shembull, provoni të kombinoni një bluzë të ngushtë me xhinse me këmbë të gjera, ose një bluzë me shpatulla të fryra me pantallona me këmbë të drejta.

Gjeni stilin tuaj personal .

Mos harroni se stili personal është një eksperiment; kurrë nuk e dini se çfarë pamjesh mahnitëse ju presin derisa të jeni në dhomën e zhveshjes. Kategoritë “veshje për meshkuj” dhe “veshje për femra” nuk duhet të diktojnë se si blini. Merrni kohë për të luajtur me ngjyrat dhe format për të gjetur atë që duket e mrekullueshme në trupin tuaj unik.

Bëhuni një blerës më i mirë .

Të mësoni se si të blini saktësisht atë që dëshironi , do t’ju ndihmojë të shmangni mbushjen e dollapit tuaj plot me sende që nuk i vishni kurrë. Kur garderoba juaj përbëhet nga pjesë që ju pëlqejnë, stilimi i një veshjeje do të bëhet natyrë e dytë.

Shtoni një rrip .

Shtimi i një rrip në look-un tuaj është një nga mënyrat më të lehta për ta bërë çdo veshje të duket më e kombinuar. Është gjithashtu një truk i shkëlqyeshëm për të sjellë ekuilibër në një pamje që përndryshe mund të mos funksionojë , si një pulovër i gjatë kashmiri dhe një fund midi me ngjyrë.

Luaj me ngjyra .

Nëse jeni të shqetësuar për t’i dhënë ngjyrë pamjes suaj, filloni me vetëm një pjesë shumëngjyrëshe dhe mbajeni pjesën tjetër të pamjes tuaj neutrale. Ndërsa ndiheni më rehat me ngjyrat, do të mësoni se cilat kombinime ngjyrash funksionojnë më mirë për stilin tuaj. Hidhini një sy një rrote ngjyrash për frymëzim .

Përzieni modelet dhe teksturat .

Ditët e përshtatjes së çantës me këpucët kanë mbaruar. Teksturat dhe printimet e përplasura bëjnë një deklaratë të guximshme të modës. Filloni me modele neutrale si vija dhe tekstura të thjeshta si lëkura dhe thurje, duke shtuar shall, kravatë ,derisa të mësoni se çfarë funksionon për ju.

(Kosova Sot Online)