Po mendoni të ndryshoni look-un? Ja si të lyeni flokët me përbërës natyralë në shtëpi

  • G.G /
  • 20 April 2022 - 10:23
Po mendoni të ndryshoni look-un? Ja si të lyeni flokët me përbërës natyralë në shtëpi

Ka shumë opsione nëse jeni të interesuar të ndryshoni pamjen tuaj! Nga shkuarja në një sallon, përdorimi i llakut me ngjyra ose blerja e bojës për flokët tuaj, mund të jetë joshëse të provoni nuanca dhe ngjyra të ndryshme. Megjithatë, nëse vazhdojmë të përdorim të gjithë përbërësit kimikë në këto produkte, përfundimisht do të shkaktonte shumë dëme në flokët tanë.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të dini se ka disa mënyra natyrale për të ngjyrosur flokët tuaj nëse doni t’i jepni flokët tuaj pushim duke shmangur kimikatet dhe të provoni ngjyra natyrale të flokëve.

Kënaja është e njohur për përdorim në tatuazhe të përkohshme, megjithatë, ajo mund të përdoret gjithashtu për ti lyer flokët tuaj të kuq, duke ju dhënë një ngjyrë natyrale për rreth katër deri në gjashtë javë. Në 1/2 filxhan këna të përzier me 1/4 filxhan ujë, lëreni përzierjen të qëndrojë për 12 orë, më pas shtoni pak më shumë ujë që të mund të aplikohet. Aplikojni në flokët tuaj dhe prisni dy deri në gjashtë orë përpara se t’i lani ata.

Kafeja është gjithashtu një opsion i shkëlqyer dhe i lehtë nëse kërkoni një nuancë ose dy nuanca më të errëta, ose nëse doni të mbuloni flokët gri. Pasi të keni zier një filxhan kafeje të pjekur, përzieni ½ filxhan kafeje me 2 lugë gjelle, llum kafeje dhe 1 filxhan me zbutës flokësh. Aplikojeni dhe lëreni për një orë para se ta lani.

Lëngu i limonit është opsioni perfekt nëse doni të arrini fije sa më natyrale. Thjesht spërkatni flokët me lëng limoni dhe krehini për ti përhapur në mënyrë të barabartë, më pas uluni jashtë në diell dhe prisni të paktën një orë përpara se t’i lani.

(Kosova Sot Online)