Këshilla për kujdesin e lëkurës, ja se si të dukeni bukur në çdo moshë

  • G.G /
  • 25 April 2022 - 10:04
Këshilla për kujdesin e lëkurës, ja se si të dukeni bukur në çdo moshë

Pavarësisht nga mosha juaj, kujdesi për lëkurën është gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për t’u dukur dhe për t’u ndjerë sa më mirë! Për të qenë plotësisht transparent, nëse doni të dukeni mirë në të 60-at tuaja e më tej, duhet të filloni të kujdeseni për lëkurën që në të 20-at.

Dr. Mark McKenna, Drejtor Mjekësor dhe Themelues i OVME Estetics, ndan këshillat e tij kryesore për produktet dhe shërbimet për të cilat çdo person ka nevojë – pa marrë parasysh moshën e tyre!

Nëse jeni në të 20-at

Antioksidantët, siç gjenden në OVME Boost, ndihmojnë për të ndriçuar lëkurën duke parandaluar dëmtimin e përditshëm. Kremi kundër diellit është investimi më i rëndësishëm që mund të bëni në lëkurën tuaj në moshë të hershme për të shmangur rrudhat, njollat e diellit dhe dëmtimet e përgjithshme që ndodhin—përdorimi i përditshëm është parësor.

Nëse jeni në të 30-at

Kjo është koha e përkryer për të filluar trajtimet që ndihmojnë vërtet në rritjen e qarkullimit të ngadalësuar të qelizave. Mendoni për peeling kimik, mikro-gjilpërë RF dhe PhotoFacials, të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë me zbardhjen e lëkurës.

Nëse jeni në të 40-at

Humbja e elasticitetit dhe volumit bëhet më e dukshme në këtë moment të jetës suaj, duke shkaktuar rrudha më të theksuara dhe humbje volumi në faqe, buzë apo nën sy. Plus, dëmtimi i diellit që është grumbulluar gjatë dekadave të fundit mund të shkaktojë dëmin e tij dhe madje të çojë në kushte si melasma. Në shtëpi, shtoni acidin hialuronik në rutinën tuaj dhe një serum. Për trajtime, rivendosni plotësinë e lëkurës tuaj me mbushës, ndalojini ato linja të holla të kthehen në lugina të thella me BOTOX të rregullt dhe filloni të investoni në Laser.

Nëse jeni në të 50-at

Kjo herë ka të bëjë me ruajtjen e lagështisë dhe elasticitetit të lëkurës suaj. Menopauza shkakton një rënie të estrogjenit, gjë që rezulton në humbjen e lagështisë dhe volumit të fytyrës. Lëkura juaj mund të bëhet më e ndjeshme dhe njollat e moshës më të theksuara. Mbushësit dhe neurotoksinat do të ndihmojnë, por mirëmbajtja me lazer është një domosdoshmëri! Dhe nëse nuk keni hyrë në sferën e PRP (plazmës së pasur me trombocite), ky është një bonus për trajtimet si RF Microneedling për të përmirësuar qarkullimin qelizor.

Nëse jeni në të 60-at e më tej

Fokusohuni te hidratimi në shtëpi (hidratuesit, serumet) dhe të kryeni trajtime për rritjen e kolagjenit të paktën tre herë në vit.

(Kosova Sot Online)