Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse mbani veshur xhinse të ngushta gjatë gjithë ditës

  • E.K /
  • 09 maj 2022 - 13:45
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse mbani veshur xhinse të ngushta gjatë gjithë ditës

Xhinset e ngushta kanë qenë në stil prej vitesh tashmë dhe mund të themi se janë ende në modë dhe në vitin 2022. Edhe pse në fund të ditës ndiheni të rraskapitur dhe nuk keni ‘nerva’ për t’i ndërruar rrobat tuaja, është më mirë t’i hiqni ato dhe të zgjidhni diçka më të lirshme për t’i veshur në shtëpi.Në fakt, veshja e xhinseve të ngushta shumë shpesh ose dhe për një periudhë të gjatë kohore mund të shkaktojë më shumë probleme shëndetësore sesa mund t’i imagjinoni.

Mund tju shkaktojë dhimbje të këmbëve.Sado në modë të jenë xhinset e ngushta, është më mirë të vishni pantallona më të gjera dhe t’i hiqni sapo të ktheheni në shtëpi. Veshja e xhinse të ngushta, veçanërisht nëse jeni duke lëvizur ose ulur gjatë gjithë ditës, mund të dëmtojë muskujt dhe nervat në këmbët tuaja . Kombinimi i xhinseve të ngushta dhe rripave të ngushtë mund të shkaktojë gjithashtu mpirje, dhimbje dhe ndjesi pickimesh në pjesën e përparme të gjunjëve.

Mund të ngadalësojë qarkullimin e gjakut.Xhinset tuaja të preferuara mund të jenë veshja juaj e preferuar për çdo rast, por nëse keni përjetuar ndonjëherë ndjenjën e këmbëve të rënda dhe të lodhura, është më mirë të zgjidhni pantallona më komode. Veshja e rrobave që janë shumë të ngushta rreth belit mund të zvogëlojë qarkullimin e gjakut dhe ta bëjë më të vështirë për venat tuaja të pompojnë gjakun drejt zemrës dhe organeve të tjera.

Mund të shkaktojë urth.Me siguri e keni vënë re se xhinset tuaja mund të lënë shenja të thella dhe të ndjeshme rreth belit nëse i mbani ato për një kohë të gjatë. Veshjet e ngushta që ju ngushtojnë barkun në fakt mund të shkaktojnë refluks acidi (urth), një nga problemet më të zakonshme të zorrëve nga të cilat vuajnë shumë njerëz.

Mund të ndikojë në qëndrimin tuaj.Ndërsa veshja e xhinseve të ngushta mund t’ju bëjë të ndiheni të mbledhur, në terma afatgjatë. Xhinset e ngushta prishin ekuilibrin e shëndetshëm midis pjesës së poshtme të shpinës dhe ijeve, dhe për shkak se mund të shkaktojnë përkulje të tepruar të shpinës.

Nuk është e mirë për shëndetin tuaj riprodhues.Nuk ka dyshim se xhinset e ngushta janë klasike, por veshja e tyre çdo ditë mund të rrisë rrezikun për të përjetuar disa infeksione dhe acarime. Një prej tyre është “vulvodinia”, një gjendje e karakterizuar nga dhimbje kronike në zonën tuaj private. Studiuesit kanë zbuluar se gratë që veshin xhinse të ngushta 4 ose më shumë herë në javë kanë më  shumë gjasa të zhvillojnë “vulvodininë” sesa ato që nuk veshin kurrë pantallona të ngushta.

(Kosova Sot Online)