Si të parandalojmë plakjen e lëkurës: 5 këshilla të mbështetura nga shkenca

  • G.G /
  • 20 May 2022 - 11:17
Si të parandalojmë plakjen e lëkurës: 5 këshilla të mbështetura nga shkenca

Nuk mund të mohohet se plakja duket e frikshme. Me të gjitha ndryshimet nëpër të cilat trupi ynë kalon ndërsa plakemi, ajo nuk është gjithmonë e qetë. Sidomos, kur bëhet fjalë për shenjat fizike të plakjes, siç janë linjat e holla, rrudhat dhe dobësia e përgjithshme. Por, kjo nuk do të thotë që ne duhet të ndihemi të pashpresë!

Me ndihmën e një stili jetese të shëndetshme, një rutinë të dobishme për kujdesin e lëkurës dhe zakone të mira, ju mund të ndihmoni trupin tuaj në procesin e plakjes. Ju madje mund ta ngadalësoni atë deri në atë pikë sa të duket sikur po ndryshoni shenjat fizike të plakjes. Ja si të promovoni jetëgjatësinë e lëkurës në mënyrë natyrale:

1. Shtoni retinol në rutinën tuaj kujdesit ndaj lëkurës

Kur bëhet fjalë për shenjat fizike të plakjes, kujdesi për lëkurën është një vend i lehtë dhe produktiv për të filluar. “Asnjëherë nuk është vonë për të filluar një regjim të shëndetshëm të kujdesit për lëkurën ndaj plakjes, por unë këshilloj që të filloni në moshën 30 vjeçare,” thotë dermatologia “The A Method”, Tina Alster, M.D.

2. Përfshini peptide në rutinën tuaj të kujdesit ndaj lëkurës

Retinoli nuk është i vetmi përbërës i shëndetshëm i kujdesit për lëkurën ndaj plakjes që jep rezultate serioze. Peptidet gjithashtu kanë përfitime mbresëlënëse rinovuese të kujdesit për lëkurën, të tilla si mbështetja e prodhimit të kolagjenit, përmirësimi i strukturës së lëkurës dhe forcimi i barrierës së lëkurës për të mbrojtur kundër stresorëve të dëmshëm mjedisorë që përshpejtojnë shenjat e plakjes.

3. Merrni rregullisht trajtime për fytyrën

Nëse jeni duke kërkuar për një ndihmë të vogël shtesë, disa trajtime të fytyrës mund të bëjnë vërtet një rrugë e mirë për të ndjekur. Ka maska me mikrorryma të fytyrës, të cilat punojnë me lëkurën dhe muskujt në fytyrën tuaj për t’u ngritur dhe skalitur nëpërmjet një trajtimi joinvaziv.

4. Mos harroni kremin e përditshëm ndaj diellit

Asgjë nuk e rrullos lëkurën më shumë se rrezet UV nga dielli. Studimet kanë treguar se 80% e shenjave të dukshme të plakjes së fytyrës janë për shkak të ekspozimit UV. Kjo përfshin njollat e errëta dhe një ndarje në prodhimin e kolagjenit, duke çuar në vija të holla dhe rrudha.

5. Provoni një suplement të shëndetshëm për plakjen

Nëse po kërkoni të shkoni përtej trajtimeve aktuale, suplementet janë një mënyrë për të ndihmuar në optimizimin e mëtejshëm të shëndetit të lëkurës. Në fund të fundit, lëkura e shëndetshme fillon nga brenda! Ju dëshironi të mbështesni trupin tuaj duke i dhënë të gjitha lëndët ushqyese dhe bioaktivët e duhur që i nevojiten.

(Kosova Sot Online)