Si të pastroni grimin edhe nëse ju ka mbaruar heqësi i makijazhit

  • G.G /
  • 24 May 2022 - 10:33
Si të pastroni grimin edhe nëse ju ka mbaruar heqësi i makijazhit

Ata që përdorin rregullisht grim kanë pastruesit e tyre të preferuar të grimit, ashtu siç kanë buzëkuqin apo korrektorin e tyre të preferuar. Dhe ata që duan të kujdesen për lëkurën e dinë se sa thelbësore është të mos flini me grim. Sipas ‘Good Housekeeping”, mbajtja e grimit në shtrat mund të çojë në puçrra, një çehre më të zbehtë, lëkurë më të vjetër dhe madje edhe acarim të lëkurës.

Por çfarë ndodh pas një dite të gjatë kur ktheheni në shtëpi, përgatiteni për të fjetur, shkoni të lani grimin dhe kuptoni se ju kka mbaruar pastruesi juaj i preferuar? Disa prej nesh mund të përdorin larjen e fytyrës, por larjet e shumta që duhen për të hequr, të themi, rimelin e papërshkueshëm nga uji, mund të jenë të ashpra kur lëkura juaj është mësuar me një ose dy rrëshqitje të shpejta dhe të buta. Në vend të kësaj, mund të lehtësoheni kur mësoni se gjërat që mund t’i keni tashmë në kuzhinën tuaj do të ishin një alternativë më e mirë se sapuni.

Kështu që herën tjetër që do ta gjeni veten me një grim të plotë dhe pa asnjë mënyrë për ta hequr atë me kujdes, drejtohuni në dollapin tuaj me listën e mëposhtme.

Si të hiqni grimin me gjërat që keni në kuzhinë

Në vend që të mbështeteni në larjen e tepërt me pastruesin e fytyrës, mbështetuni tek këto elementë kryesorë të kuzhinës: vaj kokosi, vaj ulliri ose aloe vera

Vaji i kokosit dhe derivatet e tij janë tashmë përbërës të njohur në pastruesit e grimit të blerë në dyqane dhe në shtëpi, pasi është i mrekullueshëm edhe në shkrirjen e grimit “kokëfortë” si bojë për vetulla e papërshkueshme nga uji dhe buzëkuq rezistent ndaj ujit. Thjesht merrni një sasi të vogël, fërkojeni mes duarve për ta lëngëzuar dhe më pas hiqeni butësisht grimin. Hiqeni me ujë të ngrohtë ose me një leckë super të butë për ta lënë lëkurën krejtësisht të pastër.

Gjëja më e mirë është se ky është një opsion i shkëlqyeshëm edhe për ata me lëkurë të yndyrshme. Pastrimi me vaj kokosi ndihmon në shpërbërjen e vajit të tepërt dhe mund të hidratojë lëkurën siç duhet për të parandaluar prodhimin e yndyrës.

Vaji i ullirit mund të përdoret në mënyrë të ngjashme; thjesht merrni disa pika vaji, aplikojeni butësisht mbi fytyrën tuaj, shpëlajeni/fshijeni dhe më pas ndiqni me një pastrues të butë për të hequr vajin e tepërt.

Aloe Vera është një tjetër mundësi e shkëlqyer për heqjen e grimit, pasi jo vetëm që ndihmon në tretjen dhe largimin e mbetjeve, por edhe qetëson lëkurën gjatë procesit. Thjesht shtoni pak aloe vera në secilin vaj dhe vazhdoni siç udhëzohet më sipër. Kjo do të rrisë efektivitetin e pastruesit të bërë në shtëpi dhe do të qetësojë lëkurën tuaj.

(Kosova Sot Online)