Ja sa kohë duhet për të parë rezultatet nga kujdesi për lëkurën tuaj

  • G.G /
  • 20 June 2022 - 16:13
Ja sa kohë duhet për të parë rezultatet nga kujdesi për lëkurën tuaj

Por të presësh rezultate brenda natës nga kujdesi për lëkurën vetëm sa do të zhgënjehesh. Ndërsa grimi ofron një ngritje të përkohshme në nivelin e sipërfaqes, kujdesi i lëkurës kërkon kohë sepse funksionon në një nivel më të thellë qelizor. Si rregull i përgjithshëm, ju duhet të filloni të shihni ndryshime reale në lëkurën tuaj vetëm pas një deri në tre muaj përdorimi të vazhdueshëm të një produkti për kujdesin e lëkurës.

Megjithatë, nuk keni gjithmonë rezultate të garantuara dhe është më e ndërlikuar sesa thjesht të prisni një muaj pasi efektiviteti i përbërësve dhe produkteve mund të ndryshojë shumë, me disa që japin rezultat më shpejt se të tjerët. Çdo gjë që pretendon se jep një shkëlqim të menjëhershëm zakonisht do të shkëlqejë lëkurën tuaj vetëm për një periudhë të shkurtër kohore ose do të shfaqë grimca reflektuese të dritës për të dhënë iluzionin e një shkëlqimi (përveç nëse është një pastrues ose hidratues). Këtu është një përmbledhje e thjeshtë se sa kohë mund të marrin disa produkte dhe përbërës për të punuar në lëkurën tuaj:

Larësi: Menjëherë

Larësi është thelbësor për të gjitha llojet e lëkurës dhe ju duhet të shihni rezultatet menjëherë pas përdorimit të një larësi. Meqenëse funksionon në nivelin e sipërfaqes për të pastruar lëkurën tuaj, duhet të funksionojë menjëherë, duke e lënë lëkurën tuaj të ndjehet dukshëm më e pastër, më e butë dhe më e lëmuar. Nëse lëkura juaj ndihet pak e shtrënguar, kjo mund të jetë një shenjë se formula është shumë e ashpër dhe ka hequr vajrat tuaja natyrale. Sigurohuni që ta ndiqni gjithmonë me serumin dhe hidratuesin tuaj për të rimbushur hidratimin.

Hidratues: Menjëherë – 2 javë

Pavarësisht nëse keni lëkurë të yndyrshme apo të thatë, një hidratues është një nga hapat më të rëndësishëm në kujdesin e lëkurës. Ju duhet të jeni në gjendje të shihni një ndryshim në lëkurën tuaj me efekt të menjëhershëm, veçanërisht nëse keni një me acid hialuronik, i cili bën një punë të shkëlqyeshme në zbutjen dhe hidratimin e lëkurës menjëherë.

Serume, trajtime për aknet dhe pikat e errëta: 3 javë – 2 muaj

Serumet dhe trajtimet shpesh janë të mbushura me përqendrime të larta të përbërësve aktivë që synojnë shqetësime specifike si puçrrat, pigmentimet ose rrudhat. Meqenëse këto lloje të shqetësimeve të lëkurës janë nën lekurë, duhet kohë që përbërësit aktivë të depërtojnë dhe të shërojnë inflamacionin. Kjo është arsyeja pse mund të duhen deri në 8 javë përdorim të vazhdueshëm për të parë rezultatet nga një serum.

Eksfoliant: Menjëherë – 2 muaj

Përdorimi i një eksfoliant kimik vetëm një herë ose dy herë në javë do t’ju ndihmojë të largoni papastërtitë, yndyrën dhe grumbullimin e lëkurës së vdekur. Do të filloni të shihni një përmirësim në lëkurën tuaj pas vetëm 10 minutash përdorimi; duhet të duket më e ndritshme, më e lëmuar dhe më e barabartë. Megjithatë, nëse doni rezultate afatgjata dhe shumë të dukshme nga eksfolimi, si p.sh. zvogëlimi i pikave të zeza, pikave të bardha dhe puçrrave, mund të zgjasë nga 6-8 javë.

Retinoli dhe retinoidet: 6 javë – 6 muaj

Retinoli është i shkëlqyeshëm në shënjestrimin e rrudhave, linjave të holla dhe akneve. Nëse po e përdorni për të trajtuar aknet, do t’ju duhet ta përdorni vazhdimisht për 4-6 javë për të parë ndonjë përfitim ose përmirësim. Për rrudhat dhe plakjen, duhen 3 – 6 muaj për të parë rezultatet. Kjo është për shkak se lëkura juaj merr shumë më shumë kohë për të rritur prodhimin e kolagjenit në krahasim me shërimin e akneve (kolagjeni është ai që e mban lëkurën tuaj të shëndoshë dhe rinore). Është e pamundur të rikthehet plakja, megjithatë, retinoli ndihmon në zvogëlimin e ndjeshëm të rrudhave dhe linjave të imëta me përdorim të vazhdueshëm.

Vitamina C: 3 javë – 2 muaj

Vitamina C është një përbërës i shkëlqyeshëm për të pakësuar hiperpigmentimin, për të ndriçuar ngjyrën tuaj dhe për të barazuar tonin e lëkurës tuaj. Ju duhet të shihni përmirësime të dukshme brenda 3 javësh. Mund të ndihmojë në zbehjen e konsiderueshme të hiperpigmentimit në rreth dy muaj.

Acidi Hialuronik: Menjëherë – 2 muaj

Acidi hialuronik bën mrekulli për të rimbushur menjëherë lagështinë në lëkurën tuaj dhe është veçanërisht i dobishëm për lëkurën e thatë ose të dehidratuar. Lëkura juaj duhet të ndihet më e hidratuar dhe e butë menjëherë pas aplikimit; nëse e përdorni vazhdimisht deri në 8 javë ose më shumë, duhet të filloni të shihni përmirësime në elasticitetin e lëkurës dhe butësinë e lëkurës gjithashtu.

Acidi salicilik: 4-6 javë

Acidi salicilik është një përbërës i rëndësishëm për të ndihmuar në reduktimin e pikave të zeza, pikave të bardha dhe akneve. Ajo funksionon duke shpërndarë vajin, papastërtitë, qelizat e vdekura të lëkurës që bllokojnë poret tuaja, megjithatë, duhen disa javë për të filluar të shihni efektet e plota.

Durimi është celësi

E vërteta është se lëkura e të gjithëve është unike dhe çdo përbërës do të funksionojë ndryshe në lëkurën tuaj në krahasim me dikë tjetër. Kjo do të thotë që ndërsa mund t’i përdorni këto korniza kohore si një udhëzues të përgjithshëm, ato duhet të merren të gjitha me pak kripë.

Nëse jeni duke ndryshuar vazhdimisht rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën dhe duke shtuar produkte të reja, nuk do t’i jepni lëkurës tuaj një shans për t’u përshtatur ose për të bërë përparim. Gjëja më e mirë për të bërë është të jesh i qëndrueshëm dhe konsistent.

(Kosova Sot Online)