A ju lejohet të bëni banja dielli gjatë shtatzënisë? Ja ç’thonë ekspertët

  • G.G /
  • 22 June 2022 - 10:28
A ju lejohet të bëni banja dielli gjatë shtatzënisë? Ja ç’thonë ekspertët

Për sa i përket bukurisë, duhet të ndaloni përkohësisht lyerjen e flokëve, të kërkoni produkte “më të pastra” për trupin dhe të qëndroni larg saunave gjatë shtatzënisë.

Në të njëjtën kohë, duhet të përpiqeni të shmangni stresin, sepse ai nuk krijon një mjedis optimal për një fëmijë në rritje.

Me kaq shumë udhëzime për të mbajtur mend, një ditë e bukur në plazh ose pishinë nuk duket aspak e dëmshme. Është një mënyrë e mirë për t’u çlodhur dhe për të marrë pak ajër të pastër, por a është e shëndetshme të bëni banja dielli kur jeni shtatzënë?

Kur mbeteni shtatzënë, në trupin tuaj ndodhin shumë ndryshime. Imuniteti juaj i ulur do të thotë që keni një shans më të lartë për të marrë infeksione dhe viruse (përmes Medical News Today).

Për shkak të rritjes së shpejtë të hormoneve, lëkura juaj është më e ndjeshme ndaj rrezeve të diellit. Megjithatë, djegia nuk është i vetmi rrezik nga dielli. Sipas “babyMed”, rrezet UV mund të shpërbëjnë acidin folik të trupit tuaj, i cili ndihmon në parandalimin e defekteve të lindjes në fetusin në rritje.

Së fundi, dielli i tepërt varfëron lëngjet tuaja trupore. Humbja e tepërt e ujit mund të çojë në dehidrim dhe, nga ana tjetër, një rrezik më të lartë të lindjes së parakohshme. Ngrohja e tepërt deri në atë pikë sa temperatura e trupit tuaj është jashtëzakonisht e lartë, mund të kontribuojë gjithashtu në defekte të lindjes dhe të çojë në dëmtim të trurit të fetusit (nëpërmjet Verywell Health).

(Kosova Sot Online)