Keni lëkurë sensitive, ja 4 ingridientë që duhet ti shmangni rreptësisht

  • G.G /
  • 01 July 2022 - 12:09
Keni lëkurë sensitive, ja 4 ingridientë që duhet ti shmangni rreptësisht

Lëkura jonë kërkon kujdes dhe mirëmbajtje të vazhdueshme, edhe nëse nuk i kushtojmë gjithmonë vëmendjen që i nevojitet.

Nëse është delikate ose e ndjeshme, duhet të keni kujdes të shtuar.

Ndërsa çdo lloj lëkure vjen me sfidat e veta unike, njerëzit me lëkurë të ndjeshme e kanë më të vështirë se shumica.

Pse? Sepse çdo produkt që ata zgjedhin për rutinën e tyre të përditshme të kujdesit të lëkurës duhet të rishikohet rreptësisht.

Ja se cilët përbërës duhet të shmangni për të parandaluar shpërthimet dhe acarimin e lëkurës.

Dermatologët praktikisht të gjithë bien dakord për katër përbërës dhe substanca që zakonisht shkaktojnë probleme për njerëzit me lëkurë të ndjeshme. Këto janë:

Alkooli

Edhe pse mund të jetë shumë efikas kur pastron poret, mund të heqë lagështinë natyrale të lëkurës dhe të shkaktojë thatësi dhe acarim. Kontrolloni listën e përbërësve të produktit dhe sigurohuni që nuk përmban alkool.

Parfumet

Shumë besojnë se aromat që gjenden në kozmetikë janë të padëmshme për lëkurën derisa kuptojnë se ato po shkaktojnë acarim. Sigurimi që këto kremra të kenë aromë magjepsëse kërkon përdorimin e disa përzierjeve kimike që mund t’u shkaktojnë telashe njerëzve me lëkurë të ndjeshme.

Sulfatet

Sulfatet janë pastrues si për lëkurën ashtu edhe për flokët që janë efikas, por shumë agresivë. Shumë marka kozmetike kanë vendosur t’i mbajnë ato jashtë formulave të tyre të zakonshme, sepse, megjithëse largojnë papastërtitë, ato gjithashtu heqin vajrat natyralë dhe e lënë lëkurën të ekspozuar dhe të pambrojtur.

Ngjyrosja e flokëve

Ngjyra në disa kremra dhe locione mund të shkaktojë ndjeshmëri për disa njerëz. E njëjta gjë vlen edhe për nuancat e flokëve. Edhe pse lyerja e flokëve është mjaft e zakonshme, nuk është e përshtatshme për të gjithë dhe mund të shkaktojë reaksione.

(Kosova Sot Online)