Këto janë disa brande të njohura që nuk duhet t’i vishni së bashku nëse dëshironi të dukeni elegant dhe me stil

  • E.K /
  • 11 July 2022 - 08:28
Këto janë disa brande të njohura që nuk duhet t’i vishni së bashku nëse dëshironi të dukeni elegant dhe me stil

Anna Bey, një fashioniste e cila e ndan kohën e saj mes Londrës dhe Gjenevës, ka shpjeguar më së fundmi  gjatë një klipi në në YouTube se si disa aksesorë  kur kombinohen së bashku e bëjnë një person të duket joorigjinal, jo në modë dhe madje më të vjetër.

Ajo sugjeroi që rripat e stilistëve, palltot e leshit dhe byzylykët ​​nuk duhet të vishen kurrë së bashku dhe se çantat e dorës, bluzat dhe shallet e stampuara me logot e tyre duhet të shmangen.

Orët luksoze të veshura me diamantAnna tha: “Po flasim për ora të veshura. Çdo gjë që në përgjithësi është shumë e shkëlqyeshme, shumë diamante sigurisht që konsiderohet mjaft tërheqëse”.

“Dhe për disa, kjo është ajo me të cilën i lidhin njerëzit e pasur. Pra, për fat të keq, kjo është bërë paksa një stereotip i një personi të pasur. Dhe unë dua që ju të jeni pak të vetëdijshëm sepse mendoj se nëse po kërkoni të evoluoni stilin tuaj, ky do të jetë një artikull që do t’ju ndihmojë domosdoshmërisht”, përfundoi analistja.

Ajo shtoi: “Nuk ka asgjë të keqe të veshësh artikujt që po të prezantoj. Por kini parasysh sa prej tyre i kombinoni bashkë? Sepse zonja, ajo që ndodh kur vishni bashkë.

Rripa të markës

Ekspertja shpjegoi: “Unë besoj se ka rripa ku koka e rripit mund të mbajë logon e brandit të stilistit por ndonjëherë është paksa e tepërt.

Pra, si shembull, mendoj se rripi  është i bukur dhe mendoj se bie në kategorinë ku ndihet sikur nuk bie shumë në sy pasi eshtë i thjeshtë. E njëjta gjë vlen edhe për rripat me një CD të vogël.

Unë personalisht mendoj se është pak më delikate, sepse nuk është aq shumë bazike më rripa të tjerë që njihni, ku le të themi se është ai rripi ku keni logon shumë tipike të markës” tregoi ajo.

Gjithashtu shtoi se ajo personalisht nuk do të vishte asnjë nga artikujt së bashku.

“Ndonjëherë bëhet shumë, përqendrohuni në zhvillimin e stilit tuaj në vend që të mbështeteni në artikujt e stilistëve për t’ju dhënë stil,” insistoi ajo.

  Logot në bluzat e brand-eve

Anna tha: Tani, çfarë ndodhi me etiketën e stilistit të fshehur në pjesën e pasme të një bluze?… Për disa arsye, për disa veshje, ajo tani është zhvendosur në pjesën e përparme, pothuajse si një deklaratë e qartë apo edhe një promovim falas për projektuesin.

Kjo është ajo që mendoj kur shoh këto lloj bluzash, por fatkeqësisht veshjet si kjo janë bërë paksa një stereotip i personit të pasur.”– përfundoi Anna.

Byzylykët

“Zonja, ajo që dikur ishte një dhuratë romantike që partneri juaj do t’ju kishte bërë për të treguar dashurinë e tij të përjetshme për ju, tani për fat të keq është bërë një simbol i statusit të një personi të pasur”, këmbënguli Anna.

‘Ky artikull është përdorur tepër… por mbani mend atë që thashë, ju ende mund t’i vishni artikujt që po ju prezantoj, unë do të vesh byrzylykun e dashurisë sepse kjo do të thotë diçka për mua. Por sigurisht që duhet të jeni të kujdesshëm se si e vishni atë”, tha ekspertja e elegancës, teksa sugjeroi që më shumë se një simbol statusi të mos vishen në çdo moment.

Çanta me logo të stilistëve

“Tani çantat e mia të preferuara të stilistëve kanë qenë gjithmonë ato ku logoja ka dukshmëri minimale”, shpjegoi Anna.

“Tani ju lutem zonja, kuptoni se nuk jam kundër veshjes së çantave të stilistëve. Thjesht ka disa çanta ku keni logot në të gjithë çantën ose keni ndoshta emrin e markës shumë të dukshme.

Mund të jetë pak e tepërt ta veshësh këtë çantë së bashku me pesë brande të tjerë shumë tipikë. Mund të duket sikur ka një mbipërdorim të logove, dizajneve, markave, shumë të gjithçkaje”.- tregoi ajo.

Palltot gëzofi

“Palltot e leshit pëlqehen nga të gjithë, dhe te koersonazhet vizatimor  ajo veshke karakterizon një personi të pasur”, tha eksperti i elegancës.

“Tani do t’ju këshilloja vërtet të mos vishni një të tillë sepse po kalojmë në kohë më të vështira.

Gjithnjë e më shumë marka po ndalojnë së prodhuari gëzof të këtij lloji sepse është thjesht joetike dhe është një industri vërtet mizore.

Pra, ju lutemi mos shkoni në atë drejtim. Unë do të thoja fare, thjesht mos vishni fare pallton, nëse doni të jeni më etikë”,– përfundoi stilistja.

 

Shalli me logo

Shalli me logo i një bandi është bërë shpesh nga marka që pëlqejnë të përdorin printime monograme, tha Anna.

“Unë mendoj se ka nivele të ndryshme për shallin me logon, sepse ju keni ato ku logoja është vërtet e dukshme dhe më pas keni ato që janë pak më të dukshme.

Ju zonja mund të vendosni vetë, cila është më e përshtatshmja për ju dhe stilin tuaj, sepse sigurisht, njerëzit i veshin logot ndryshe.

Nuk ka vetëm një formulë të caktuar se çfarë është në rregull dhe çfarë jo. Unë mendoj se gjithçka varet nga mënyra se si i kombinoni logot tuaja”, u shpreh ajo.

“Kur ka shumë logo mbi një person, kjo nuk duket mirë”, këmbënguli Bey.

(Kosova Sot Online)