Përfitimet e Resveratrolit për lëkurën

  • A.P /
  • 17 November 2022 - 14:30
Përfitimet e Resveratrolit për lëkurën

Resveratroli është një përbërës polifenol, që do të thotë se është një përbërës me bazë bimore me shumë përfitime shëndetësore. Gjendet në shumë ushqime, si rrushi, vera e kuqe, manaferrat, kikirikët, fistikët dhe çokollata e zezë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Ofron përfitime shëndetësore sistematike kur gëlltitet dhe përfitime të lidhura me lëkurën kur aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë. Resveratrol jep rezultatet më të mira për lëkurën kur aplikohet në mënyrë topike.

Përfitimet e resveratrolit për lëkurën

Resveratroli aktual ka funksione të ndryshme për të ndihmuar lëkurën dhe për të promovuar shëndetin e lëkurës, të tilla si anti-plakje, anti-inflamatore, antioksiduese dhe antimikrobike.

 

Kundër plakjes

Efektet e tij kundër plakjes rrjedhin nga aftësia e tij për të stimuluar prodhimin e fibroblasteve. Fibroblastet janë qeliza që prodhojnë kolagjenin. Resveratroli gjithashtu mund të stimulojë drejtpërdrejt prodhimin e kolagjenit përmes stimulimit të receptorëve të estrogjenit, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Rritja e kolagjenit do të ndihmojë në përmirësimin e shfaqjes së rrudhave. Resveratroli gjithashtu mund të ndriçojë dhe përmirësojë strukturën e lëkurës.

(Kosova Sot Online)