A i dini këto fakte për suplementet e kolagjenit?

  • A.P /
  • 21 November 2022 - 14:39
A i dini këto fakte për suplementet e kolagjenit?

Mania rreth kolagjenit është e vështirë të injorohet, dhe moda vazhdon të përhapet në të gjithë vendin. Kjo shpjegon pse konsumatorët kanë mbetur të pyesin nëse përfitimet e mbrojtura vërtet i përmbushin pritshmëritë apo jo. Ndërsa mund të planifikoni të rrisni marrjen e kolagjenit, njihuni me këto fakte rreth tij.

 

Në një epokë kur njerëzit po konsumojnë me gatishmëri suplemente, ka shumë zhurmë rreth suplementeve të kolagjenit. Tingëllon shumë tërheqëse të nxirrni një pilulë dhe të fshini disa vjet nga lëkura juaj. Por a është e vërtetë? Le ta zbulojmë përmes përgjigjeve të disa pyetjeve të bëra shpesh nga Dr Kalra.

1. A janë të barabarta të gjitha suplementet e kolagjenit?
Pak studime pretendojnë se kolagjeni detar është më i mirë se kolagjeni i gjedhit. Por në realitet ajo që ka më shumë rëndësi është forma e kolagjenit, pra nëse është në formë të hidrolizuar apo jo, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Një molekulë kolagjeni është një molekulë e madhe dhe duhet të ndahet në aminoacide për t'u përthithur, kështu që forma e hidrolizuar është më e mirë pavarësisht nga burimi.

2. Kolagjeni mund të ndryshojë shenjat e plakjes
Shumë është thënë kundër dhe për këtë, por disa prova të kontrolluara të rastësishme që kryhen dyfish verbërisht me një placebo, arritën në përfundimin se marrja e kolagjenit përmirëson elasticitetin e lëkurës. Megjithatë, nuk kishte efekte në rrudhat dhe plakjen.

(Kosova Sot Online)