Dieta për shërim total të flokëve

  • A.P /
  • 28 November 2022 - 14:41
Dieta për shërim total të flokëve

Ë shtë me rëndësi ta dini se te flokët ndikojnë edhe prodhimet ushqyese, e midis tyre në rend të parë janë llojet e peshkut të yndyrshëm: salmoni dh skumbri. Pasojnë edhe kefiri, ajka dhe jogurti.

 

Në ushqimin e përditshëm do të duhej të përfshinit edhe perimet e gjelbra. Ju sugjerojmë ta provoni dietën për forcimin e flokut.

Kafjalli: Në mëngjes mund të pini çaj dhe të hani sandviç me bukë dhe djathë. Si alternativë: flluska me pemë të thata dhe lëng portokalli, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Zamra: Sallatë me perime me bukë, vezë dhe një gotë kefir.

Dreka: Sallatë me perime me vaj bimor. Peshk të zier me sallatë të gjelbër, erëzuar me limon dhe vaj ulliri. Zamra: Pemë. Mollët dhe dardhat më të mira janë për forcimin e flokut.

Darka: File pule të përzhitur dhe perime. Para se të shkoni në gjumë, hani 2 portokaj dhe pini një gotë jogurt.

(Kosova Sot Online)