Të fshehtat e bukurisë se femrave të mrekullueshme

  • E.K /
  • 11 March 2023 - 09:24
Të fshehtat e bukurisë se femrave të mrekullueshme

Të dukesh bukur është gjithmonë diçka e mirë, pasi rrit besimin tuaj dhe ju bën shumë të lumtur. Në këtë postim, jepen disa këshilla dhe sekrete bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni më mirë pa harxhuar shumë para për produkte kozmetike.

Shumë vajza preferojnë të duken bukur në mënyrë natyrale në vend që të aplikojnë mijëra produkte kozmetikë. Ndërsa të tjerat preferojnë të duken mirë me makijazh. Pavarësisht se në cilën anë jeni, këto këshilla bukurie do të jenë të dobishme për ju dhe do t’ju bëjnë të dukeni dhe të ndjeheni mirë.

Vendosni vaj flokësh pas dushit

Nëse keni larë flokët dhe dëshironi t’i mbani të butë, atëherë vendosni dy ose tri pika vaj flokësh dhe më pas vendosni serumin dhe kremrat e flokëve siç bëni zakonisht. Mundohuni ta bëni këtë jashtë dushit në mënyrë që flokët të thithin lagështi nga vaji. Kjo do t’i mbajë flokët tuaj të shkrifët për gati 4 ose 5 ditë ose madje deri në larjen e radhës.

Rritni qerpikët

Qerpikët e syve mund të ngrenë menjëherë të gjithë fytyrën tuaj dhe t’ju bëjnë të dukeni rrezatuese dhe më të reja. Më poshtë jepet një këshillë e mahnitshme për të rritur qerpikët tuaj.

Përzieni një kapsulë të vitaminës E, 1 lugë gjelle vaj kastori dhe ½ lugë gjelle vaj kokosi. Ju mund ta ruani këtë në një enë për një javë dhe ta aplikoni gjatë natës tek qerpikët dhe vetullat. Nëse po kërkoni një serum për rritjen e qerpikëve, atëherë duhet ta provoni patjetër këtë.

Pedikyr në shtëpi

Ky është me siguri një nga sekretet e mia të preferuara të bukurisë që mund të bëhet në shtëpi. Pedikyrët mund të harxhojnë shumë kohë dhe të kushtojnë shumë. Kjo është arsyeja pse preferoj të bëj pedikyr në shtëpi dy herë në muaj. Kjo i mban këmbët e mia super të pastra, të buta dhe nuk kam pse të harxhoj para ose të humbas kohë me takime nëpër sallone.

Ja se si ta bëni:

Hiqni manikyrin e thonjve dhe më pas zhytini këmbët në ujë të ngrohtë për 15 minuta. Pastrim me furçë dhëmbësh dhe gur pumike për heqjen e lëkurës së vdekur. Nëse keni furça për këmbët, përdorni ato. Vendosni një maskë trupi ose fytyre në këmbë, lëreni për 10 minuta dhe pastaj lajini me ujë të pastër. Vendosni krem ose losion të trashë dhe masazhojini për pesë minuta.

Vendosni në thonj manikyr transparent dhe më pas ngjyrën tuaj të preferuar. Bëjeni këtë dy herë në muaj për rezultate më të mira dhe këmbë të buta e të pastra. Kjo zgjat afërsisht 30 deri në 40 minuta, por jep rezultate super të mahnitshme. Kurseni shumë kohë dhe para

Largoni pikat e zeza

Ngjitëset e pikave të zeza nuk janë gjithmonë efektive dhe mund të dëmtojnë lëkurën duke lënë poret e hapura. Në vend të kësaj zgjidhni ilaçin pastrues të pikave të zeza. Ju do t’iu duhet vetëm pak kafe dhe mjaltë.

Ja çfarë duhet të bëni:

Së pari, avullojeni fytyrën tuaj me një peshqir të nxehtë dhe më pas, bëni një përzierje të kafesë dhe mjaltit (rreth 1 lugë gjelle secila) dhe vendoseni në zonën tuaj të pikave të zeza. Ju mund ta aplikoni këtë në të gjithë fytyrën tuaj, sepse është një maskë e shkëlqyeshme për fytyrën, për të hequr nxirjen dhe për ta bërë të butë dhe me shkëlqim.

Më pas, përdorni një furçë dhëmbësh të vjetër me fije të buta dhe fërkoni butësisht zonën ku keni pikat e zeza. Mos e fërkoni në të gjithë fytyrën, vetëm në zonën e hundës dhe mjekrës ku keni pikat e zeza. Fërkojeni me lëvizje rrethore për 2 ose 3 minuta shumë butësisht dhe më pas fshijeni duke përdorur një peshqir të lagur. Në fund lajeni fytyrën siç bëni normalisht dhe nëse dëshironi vendosni hidratues.

Mund ta bëni dy herë në javë, për një muaj dhe do të shihni që pikat e zeza nuk do të jenë më!

Këshillë: mund të përdorni gjithashtu përzierje mielli orizi + mjaltë në vend të mjaltit dhe kafesë.

Luftoni rrathët e errët poshtë syve

Rrathët e zinj poshtë syve mund t’ju bëjnë të dukeni të lodhur. Për ta zgjidhur këtë, mund të përdorni trukun e mëposhtëm:

Vendosni qeset e çajit në frigorifer dhe më pas në zonën tuaj të rrethit të errët. Mbajeni për 3 deri në 5 minuta dhe përsëriteni dy ose tre herë në javë. Ky është me të vërtetë i mirë për ata që kanë rrathë të errët poshtë syve për shkak të stresit dhe stilit të jetës jo të shëndetshme.

Flokë voluminoz

Vendosni shampo të thatë në flokët tuaj para gjumit dhe lëreni të veprojë gjatë natës. Në këtë mënyrë do të absorbohet siç duhet nga flokët dhe sapo të zgjoheni, do të keni flokë voluminozë dhe me shkëlqim!

(Kosova Sot Online)