Mali i Zi heq dorë nga pjesëmarrja në “Eurovision”, me buxhetin e kursyer do blejë vetura të reja

  • 16 nëntor 2019 - 14:24
Mali i Zi heq dorë nga pjesëmarrja në “Eurovision”, me buxhetin e kursyer do blejë vetura të reja

Transmetuesi malazez RTCG ka konfirmuar arsyet e tërheqjes nga “Eurovision 2020”.

Në fillim të kësaj jave, EBU lëshoi ëlistën e 41 vendeve që garojnë në Eurovision 2020, shkruan WiwiBlogs.

Me të erdhi konfirmimi se Mali i Zi nuk do të jetë në mesin e shteteve që garojnë në Roterdam.

Tani, transmetuesi RTCG ka zbuluar arsyet e tërheqjes dhe atë se çfarë do të bëjnë me buxhetin e kursyer.

Menaxhmenti i RTCG konfirmoi që Drejtori i Përgjithshëm, Boëidar Šundië vendosi që Mali i Zi të mos merrte pjesë në Eurovision 2020.

Šundië më parë foli javën e kaluar, pas raporteve të mediave për tërheqjen e Malit të Zi. Në atë kohë ai tha që ende nuk ishte marrë një vendim.

Menaxhimi i RTCG tani ka konfirmuar se arsyeja e heqjes dorë nga Eurovision 2020 është financiare.

Transmetuesi thotë se duhet të veprojë me përgjegjësi dhe të shpenzojë buxhetin e tij me qëllim.

Transmetuesi gjithashtu ka konfirmuar se rezultatet e dobëta të Malit të Zi në “Eurovizion” vitet e fundit ishin gjithashtu prapa vendimit të saj për t’u tërhequr.

Në një deklaratë, një zëdhënës i RTCG tha, “Eurovision kushton rreth 130,000 € çdo vit. Përfaqësuesit tanë të muzikës kanë arritur rezultate modeste në pjesën më të madhe. Finalja ishte e vështirë për t’u arritur ”.

Buxheti i kursyer do të shpenzohet në blerjen e makinave të reja.

Zëdhënësi i transmetuesit shpjegoi “Këtë vit vendosëm t’i investojmë ato para nv rinovimin e flotës së RTCG. Plani është të blejmë vetura të reja dhe kjo përmirëson sigurinë e ekuipazheve tona, të cilët udhëtojnë mbi 1.000 kilometra në baza ditore”.

Për një transmetues nga një prej vendeve më të vogla në Evropë, kjo ka kuptim. Buxheti i përgjithshëm i transmetuesit është i kufizuar dhe nganjëherë siguria në rrugë do të fitojë më shumë sesa pjesëmarrja në Eurovision.

Ai gjithashtu njofton se largimi i Malit të Zi nga Eurovision nuk do të jetë i përhershëm. Sapo të blihet flota e re, Mali i Zi mund të ketë buxhetin për t’u rikthyer në Eurovision në 2021.

Kjo nuk do të jetë hera e parë që Mali i Zi nuk do të marrë pjesë në konkursin e këngëve. Pasi u bë komb i pavarur në 2007 dhe garoi tre herë, Mali i Zi nuk mori pjesë në 2010 dhe 2011, gjithashtu për arsye financiare.

Vitet më të mira të Malit të Zi në Eurovision ishin 2014 dhe 2015, ku Sergej ëetkovië dhe Knez, kaluan  në finalen e madhe me balada emocionale në gjuhën malazeze. Kënga “Adio” e Knez u rendit në vendin e 13 në finalen e madhe, duke i dhënë Malit të Zi rezultatin më të mirë.

(Kosova Sot Online)