“Vrasje e stilit mafioz”/ Si u krye ekzekutimi i shqiptarit mbrëmë në Romë. Vrasësit ishin në dijeni të…

  • 26 janar 2020 - 11:32
“Vrasje e stilit mafioz”/ Si u krye ekzekutimi i shqiptarit mbrëmë në Romë. Vrasësit ishin në dijeni të…

Vrasja e një 45 vjeçari shqiptar në Romë konsiderohet si vrasje e stilit mafioz. Shqiptari u ekzekutua mbrëmjen e shkuar, ndërsa emri i tij nuk bëhet ende i ditur.

Burri i dënuar për një sërë krimesh, gëzonte regjimin gjysmë lirie dhe sapo ishte larguar nga shtëpia, përmes Gabrio Casati, për të shkuar në burgun Rebibbia për të kaluar natën atje.

Ai apo ata që e vranë ishin në dijeni të gjithë kësaj, sepse po e prisnin tek dera e pallatit. Sapo doli dhe eci disa hapa në trotuar, shqiptari u vra me disa të shtëna me armë. Të afërmit e 44-vjeçarit mbërritën në vendngjarje dhe të gjithë përfunduan në selinë e policisë për t’u marrë në pyetje.

Ndoshta ata do të jenë në gjendje të ofrojnë disa elementë të dobishëm për hetimet, ndoshta për të kuptuar nëse i afërmi i tyre ishte kërcënuar kohët e fundit dhe kishte frikë për jetën e tij. Megjithatë, është fakt se ai nuk pati ndonjë kujdes të veçantë.

Sipas hetimeve të para, bëhet fjalë për një zgjidhje të llogarive që kanë të bëjnë me tregtinë e drogës. Mediat italiane shkruajnë se të paktën dy persona vranë shqiptari, me shumë mundësi me një motoçikletë. 

Vrasja e mbrëmjes së djeshme mund të regjistrohej në një seri vrasjesh që filluan më 7 gusht, me vdekjen e “Diabolik”, Fabrizio Piscitelli, ish-ultras në Lasso. Trupi i të ndjerit ndodhet në morg në pritje të autopsisë, nga e cila do të kuptohen shkaqet e sakta të vdekjes.

Frika midis banorëve

Terror mes fqinjëve dhe banorëve të rrugës “Casati” që dëgjuan të shtënat me armë dhe dolën në rrugë. Viktima ishte shtrirë pranë makinave të parkuara.

Hetuesit po analizojnë edhe imazhet e disa kamerave të mbikëqyrjes për të gjetur disa gjurmë rreth autorit apo autorëve të vrasje.

Për momentin, asnjë pistë nuk përjashtohet, edhe nëse hetimet janë duke u zhvilluar mbi të kaluarën kriminale të viktimës dhe në kontaktet që ai akoma mund të kishte sot. Ndoshta çelësi i krimit është fshehur këtu.

(Kosova Sot Online)