Gjermanët “marrin frymë”, aktivitetet që kanë nisur të rihapen

  • E.K /
  • 03 mars 2021 - 12:16
Gjermanët “marrin frymë”, aktivitetet që kanë nisur të rihapen

Gjermania po fillon “të marrë frymë” pas mbylljes që kishte bërë për t’u mbrojtur nga përhapja e virusit.

Gjermania ka rihapur sot parukeritë dhe berberhane, pasi që prej muajit dhjetor ishin mbyllur.

Sidoqoftë, klientët dhe stafi duhet të ndjekin rregulla të rrepta shëndetësore, të tilla si mbajtja e një maske mjekësore, shkruajnë mediat e huaja.

Berberhanet u urdhëruan të mbyllen në 16 dhjetor si një përpjekje për të ulur infeksionet e koronavirusit në Gjermani.

Dyqaneve jo-thelbësore dhe shkollave u ishte thënë që të mbyllen atëherë.

Restorantet, baret, kafenetë, hotelet, janë mbyllur që nga fillimi i nëntorit, përveç ushqimit të gatshëm.

Megjithatë, shumica filluan të hapnin gradualisht shkollat nga 22 shkurt.

Dhe disa lande, duke përfshirë Bavarinë dhe Baden-Württemberg, tani kanë lejuar gjithashtu hapjen e mjediseve të tjera që nga 1 marsi.

Këtu përfshihen qendrat e kopshteve, dyqanet e luleve, sallonet e kirurgjisë dhe autoshkollat.

(Kosova Sot Online)