U vaksinua kundër COVID-19, një person del pozitiv për COVID-19

  • E.K /
  • 20 April 2021 - 13:48
 U vaksinua kundër COVID-19, një person del pozitiv për COVID-19

Një punëtor aeroporti në Zelandën e Re doli pozitiv për Covid-19 të martën, një ditë pasi vendi hapi një linjë udhëtimi me Australinë.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern tha se punonjësi i kufirit ishte vaksinuar plotësisht “herët” në shtrirjen e vaksinave të vendit, raporton Cnn.

Detyra e tij është të pastrojë aeroplanë që kanë fluturuar ndërkombëtarisht nga vendet ku COVID-19 është i përhapur, sipas një njoftimi mediatik nga Ministria e Shëndetësisë e Zelandës së Re.

Punëtori ishte i punësuar në Aeroportin e Auckland.

“Ky ishte punëtor kufitar që punonte në një mjedis ku po vinin në kontakt me aeroplanët që përdoren për të transportuar njerëz nga Zonat e Kuqe, nga vendet me rrezik të lartë,” tha Ardern.

Personi është vendosur në izolim, është intervistuar dhe kontaktet e tyre po gjurmohen, tha shëndetësia e Zelandës së Re të martën.

(Kosova Sot Online)