Parashikimi i motit për javën e ardhshme

  • A.P /
  • 20 qershor 2021 - 18:00
Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Gjatë javës së ardhshme pritet të mbizotërojë mot i nxehtë në Kosovë.

Kjo bëhet e ditur nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.,

Nga ky institut thuhet se masat e nxehta kanë origjinë nga Afrika Veriore.

Njoftimi i plotë:

Masat e ajrit me presion të lartë atmosferik të cilat kanë përfshirë vendin do të mbesin të qëndrueshme. Kjo situate meteorologjike do të kushtëzoj mot të nxehtë dhe me vapë. Këto masa të nxehta kanë origjinë nga Afrika Veriore. Riga shiu parashihen ditën e hënë dhe të premten, ndërsa ditët tjera do të jenë me intervale të gjata me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 15-18 Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-35 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga verilindja dhe juglindja me shpejtësi 1-6 m/s.

(Kosova Sot Online)