Publikohet deklarata e përbashkët e komunitetit ndërkombëtar për afganët, pjesë e saj edhe Kosova

  • G.G /
  • 16 August 2021 - 10:27
Publikohet deklarata e përbashkët e komunitetit ndërkombëtar për afganët, pjesë e saj edhe Kosova

Kosova i është bashkuar thirrjeve të komunitetit ndërkombëtar që në Afganistan të ruhet qetësia dhe të sigurohet rendi dhe ligji e në këtë mënyrë të mbahet përgjegjësi për jetët e afganëve si dhe të lihen të dalin nga vendi ata që duan ta bëjnë një gjë të tillë.

Kosova, Shqipëria, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Australia, Austria, Bahamas, Belgjika, Burkina Faso, Kanadaja, Kili, Kolumbia, Kosta Rika, Bregu i Fildishtë, Kroacia, Republika Çeke, Danimarka, Republika Dominikane, El Salvador, Estoni, Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Shtetet Federale të Mikronezisë, Fixhi, Finlanda, Franca, Gjeorgjia, Gjermania, Gana, Greqia, Guatemala, Guajana, Haiti, Honduras, Islanda, Irlanda, Italia, Japonia, Letonia, Liberia, Lihtenshtajni, Lituania, Luksemburgu, Malta, Ishujt Marshall, Mauritania, Mali i Zi, Nauru, Holanda, Zelanda e Re, Nigeri, Maqedonia e Veriut, Norvegjia, Palau, Panamaja, Paraguai, Polonia , Portugalia, Katari, Republika e Koresë, Republika e Qipros, Rumania, Sierra Leone, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Surinami, Suedia, Togo, Tonga, Uganda, Mbretëria e Bashkuar, Ukraina dhe Jemeni dolën me një deklaratë të përbashkët.

“Duke pasur parasysh përkeqësimin e situatës së sigurisë, ne mbështesim, po punojmë për të siguruar dhe i bëjmë thirrje të gjitha palëve të respektojnë dhe lehtësojnë, largimin e sigurt dhe të rregullt të shtetasve të huaj dhe afganëve që dëshirojnë të largohen nga vendi. Ata në pushtet dhe me autoritet në të gjithë Afganistanin mbajnë përgjegjësi - dhe llogari - për mbrojtjen e jetës dhe pronës, dhe për rivendosjen e menjëhershme të sigurisë dhe rendit civil.

“Afganët dhe qytetarët e tjerë të huaj që dëshirojnë të largohen duhet të lejohen ta bëjnë këtë; rrugët, aeroportet dhe vendkalimet kufitare duhet të qëndrojnë të hapura dhe qetësia duhet të ruhet.

“Populli afgan meriton të jetojë në siguri, dinjitet dhe siguri. Ne në bashkësinë ndërkombëtare jemi gati t'i ndihmojmë ata”, përfundon deklarata e përbashkët.

(Kosova Sot Online)