Miratohet vaksina përforcuese edhe për Omicron

  • G.G /
  • 01 September 2022 - 10:04
Miratohet vaksina përforcuese edhe për Omicron

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi të mërkurën përdorimin e vaksinave përforcuese të modifikuara kundër COVID-19 nga kompanitë “Moderna” dhe “Pfizer BionTech”, të cilat përfshijnë shtamin Omicron.

Të ashtuquajturat “vaksinat bivalente” përfshijnë shtamin bazë të COVID-19, si dhe nënvariantet BA.4 dhe BA.5, të cilat aktualisht janë dominuese dhe lehtësisht të transmetueshme, shkruan Zëri i Amerikës.

Vaksina nga “Moderna” është miratuar për personat mbi 18 vjeç dhe ajo e Pfizer për personat mbi 12 vjeç, të paktën dy muaj pas vaksinimit primar ose përforcuesit më të fundit.

Një bord këshillues i Qendrave të SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) do të takohet sot për të vendosur mbi rekomandimet për nxitësit e modifikuar.

Qeveria amerikane ka siguruar 105 milionë doza të vaksinës së modifikuar të Pfizer dhe 66 milionë doza Moderna për të shmangur efektet e një vale të re të mundshme të infeksioneve pasi studentët kthehen në klasa dhe njerëzit kalojnë më shumë kohë brenda për shkak të motit më të ftohtë.

(Kosova Sot Online)