Halitjaha tregon se çka e pyetën në Gjykatën Speciale

  • A.P /
  • 04 November 2022 - 21:10
Halitjaha tregon se çka e pyetën në Gjykatën Speciale

Ish-zëvendëskomandanti i Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha, që sapo është kthyer nga Haga, ku ka dëshmuar në Gjykatën Speciale, ka treguar se pyetjet e prokurorëve kanë qenë për luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Halitjaha, ka treguar më shumë detaje për pyetjet që i janë drejtuar atij.

“Ka pasur pyetje të ndryshme, nuk mundem të hyj, e kam edhe CD me vete, nëse do të kisha të drejtën nga prokuroria, do t’jua jepja CD-në dhe do të kishte me qenë më e qartë për opinionin. Ka pasur edhe të tilla pyetje që çfarë, si i njohim ata, a kemi folur, apo çfarë kemi bërë”, ka thënë Halitjaha për Klan Kosova.

Halitjaha theksoi se pyetjet kryesisht kanë qenë për nivelin e zonës operative ku ai ka qenë zëvendëskomandant.

“Për të gjitha kanë pyetur, kanë pyetur kryesisht për luftën e UÇK-së dhe kryesisht për nivelin e zonës, unë nuk jam i thirrur, nuk kam të drejtë të shpërfaqi nivelin e tyre apo detyrat çfarë kanë pasur ata në luftë, apo të bërat apo të pabërat”.

Ai ka thënë se nuk ka pranuar të ketë avokat, sepse siç u shpreh ai, janë të përzgjedhur.

“Të them të drejtën, e para është që avokatët ata i kanë të përzgjedhur, avokati nuk është i përzgjedhuri im, e dyta ndikimi i avokatëve deri më tani ka qenë për mua negative, duke u thënë të tjerëve ‘mbylleni gojën, mos thoni gjë’, por pse, duhet ta themi të vërtetën, ne me krenari, me vetëdije e kemi bërë luftën”.

“Ajo që e kemi bërë ne luftën, nuk na akuzon askush, pse nuk akuzohet Zelensky, është e njëjta gjë sikur pas luftës në Ukrainë ta mbyllin Zelenskyn me stafin e tij,  sikurse e kanë mbyllur Hashim Thaçin, Kadri Veselin e të tjerët, ne kemi qenë me të drejtë tonë, pse duhet t’i heshtim gjëra, ta themi të vërtetën dhe të ecim përpara, në procedura se kanë ndihmuar fare avokatët”, u shpreh tutje ai.

(Kosova Sot Online)