Konjufca: Rusia e Putinit ka bërë çmos për ta pushtuar përfundimisht Ukrainën

  • A.P /
  • 25 February 2024 - 15:02
Konjufca: Rusia e Putinit ka bërë çmos për ta pushtuar përfundimisht Ukrainën

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca, në një reagim për dy vjetorin e nisjes së sulmeve Rusisë mbi Ukrainën, ka deklaruar se Serbia është e gatshme të shtyjë planet e Putinit në Ballkan dhe Europë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Në një postim në rrjetet sociale, ai u shpreh se në këtë situatë merr më shumë kuptim angazhimi për fitoren e Ukrainës.

“Liria e popujve, sovraniteti i vendeve, është goditja më e rëndë ndaj tiranëve dhe tiranive të tyre”, shkruan Konjufca.

Këto dy vite që nga sulmi i Rusisë mbi Ukrainën, shënojnë fazën kur në mënyrë të qartë botës iu ofruan dy propozime, njëri që thërret për radhitje nën emrin e lirisë, dinjitetit dhe demokracisë, e tjetri që dëshiron nënshtrim, pushtim, shfrytëzim dhe krime kundër njerëzimit.

Republika e Kosovës është krenare që angazhohet fuqishëm, pa mëdyshje dhe ambiguitet, në anën e drejtë të historisë, duke iu bashkuar asistencës dhe solidaritetit të botës demokratike ndaj Ukrainës, që ashtu si ne aspiron integrim në NATO dhe Bashkim Evropian.

Në këto dy vite, Rusia e Vladimir Putinit ka bërë çmos për ta pushtuar përfundimisht Ukrainën, duke mos ia dalë, por ka angazhuar edhe satelitët e saj në Evropë për të mbjellë destabilitet, pasiguri, shpërqëndrim, luftë dhe përçarje. Me një Serbi të gatshme për t’ shtyrë planet e Putinit në rajonin tonë dhe Evropë, mbështetja dhe angazhimi ynë për fitoren e Ukrainës bëhet edhe më kuptimplotë.

Liria e popujve, sovraniteti i vendeve, është goditja më e rëndë ndaj tiranëve dhe tiranive të tyre.

Liri Ukrainës dhe popullit të saj!


(Kosova Sot Online)