ISS zbulon fenomene të rralla të motit

  • G.G /
  • 26 janar 2021 - 11:32
ISS zbulon fenomene të rralla të motit

Shkencëtarët po përdorin Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për të gjetur një fenomen natyror spektakolar.

Shkencëtarët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës ISS po gjurmojnë një fenomen spektakolar të motit, rrufeja blu.  Ato lindin gjatë një stuhie mbi mbulesën e reve dhe janë jashtëzakonisht të vështira për t’u vëzhguar nga Toka.

Shfaqjet – gjithashtu të quajtura “sprites” (“goblins”) – u vëzhguan për herë të parë nga pilotët dekada më parë, por shpesh u hodhën poshtë si imagjinatë sepse ato mund të shihen vetëm për një kohë jashtëzakonisht të shkurtër.

Më 26 shkurt 2019, instrumentet e ndjeshëm në bordin e stacionit hapësinor regjistruan pesë flakë blu.

Rrufeja blu

Një rrufe shkaktoi një dritë blu pulsues në stratopauzë (shtresa kufitare midis stratosferës dhe jonosferës), siç thuhet në artikullin përkatës në revistën Nature . Fenomeni ndodhi afër Nauru, një ishull i vogël në Paqësorin qendror. Avionë të tillë blu mund të arrijnë një gjatësi deri në 50 kilometra, shpjegon  ESA .

Së bashku me shkëlqimet blu ose rrezet blu, stuhitë shpesh krijojnë gjithashtu “sprites të kuqe” në mesosferë. Midis mezosferës dhe jonosferës, ndonjëherë ndodhin edhe të ashtuquajturat “kukudhët” në formë unaze. Ku elektronet, valët e radios dhe atmosfera bashkëveprojnë. ESA ka treguar në një animacion se si mund të imagjinohet rrufeja blu, rrezja blu dhe kukudhët nga hapësira.

Të dhëna të rëndësishme

Kapja e këtyre fenomeneve me ndihmën e instrumenteve të ndjeshëm në bordin e ISS është jetike për shkencëtarët që studiojnë sistemet e motit në Tokë.

Ato ofrojnë të dhëna se si shkaktohet rrufeja në re, dhe studiuesit besojnë se këto fenomene mund të ndikojnë madje edhe në përqendrimin e gazrave serë në atmosferën e tokës. Për këtë arsye, gjetjet mund të jenë gjithashtu domethënëse në lidhje me ndryshimin e klimës.

(Kosova Sot Online)