Anglezi gjen një “shishe të shtrigave” të shekullit XIX – përmbante flokë, urinë dhe një dhëmb njerëzor

  • G.G /
  • 06 korrik 2021 - 13:17
Anglezi gjen një “shishe të shtrigave” të shekullit XIX – përmbante flokë, urinë dhe një dhëmb njerëzor

Një shishe që supozohet të jetë e shekullit të 19-të – që përmbante flokë, urinë dhe një dhëmb njerëzor – është zbuluar pasi u varros për më shumë se 120 vjet.

Sipas mediave të huaja, ajo është ruajtur në mënyrë perfekte dhe u gjet nga Chris Langston, 48 vjeç, një detektor metalik, në një pyll të izoluar pranë Oswestry, Shrops – Angli.

Babai i tre fëmijëve bëri zbulimin e tmerrshëm pasi vuri re një grumbull enësh të prishura në papastërti dhe shkoi ta inspektojë atë më tej të mërkurën e kaluar.

Pasi gjeti shishen e vogël, ai mbeti i tronditur kur një dhëmb rrëshqiti në tub përpara se ai gjithashtu të dallonte flokët dhe atë që dukej se ishte urina.

Dhe sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi arkeologët thonë se shishet ishin mbushur me sende të tilla që nga vitet 1600 për të ndaluar magjitë dhe mallkimet që hynin në shtëpi.

Njerëzit besonin se vendosja e sendeve që lidhnin një pronar shtëpie me pronën, do të ndalonte me sukses forcat e liga të depërtonin në mure.

Dhe jo vetëm që Chris u çudit për të gjetur një shishe të tillë, ai u la edhe më i tmerruar kur zbuloi një kokë kukulle të prerë afër.

Chris i tronditur tani ka frikë se ai mund të ketë prishur një mallkim të lashtë dhe i ka kthyer artikujt në vendin e tyre origjinal për të shmangur ‘ndonjë të keqe’.

Para se ta bënte këtë, ai informoi autoritetet lokale, që konfirmuan shishen e gjatë 11.5cm dhe të gjerë 2cm që datonte midis 1860-1900.

Pasi postoi në lidhje me gjetjen në faqen e tij në Instagram, Chris, i cili ka mbi 30 mijë ndjekës, u përmbyt me komente që i thoshin të linte shishen atje ku e gjeti.

Të tjerët madje pyetën nëse ishte për shitje, por Chris beson se ai ka bërë gjënë e duhur duke e kthyer përsëri aty ku e kishte gjetur.

(Kosova Sot Online)