​Objekti i parë që arrin në Hënë

  • E.K /
  • 12 shtator 2021 - 18:16
​Objekti i parë që arrin në Hënë

Raketa ruse Luna 2, më 12 shtator të vitit 1959, përplaset në sipërfaqen e Hënës.

Ajo u bë objekti i parë i prodhuar nga njeriu që prek Hënën.

Prova e Bashkimit Sovjetik bie në Hënë dhe bëhet objekti i parë që arrin atë largësi.

Ndërsa në korrik të vitit 1969 ishte Neil Amstron i pari që vuri këmbën në Hënë i cili u dërgua nga Apollo 11.

(Kosova Sot Online)