Momenti kur Jupiteri goditet nga një shkëmb hapësinor, i filmuar nga një astronom amator

  • G.G /
  • 20 shtator 2021 - 07:53
Momenti kur Jupiteri goditet nga një shkëmb hapësinor, i filmuar nga një astronom amator

Një astronom amator ka kapur momentin kur një shkëmb hapësinor u përplas me Jupiterin.

Sipas mediave të huaja, mbeturinat goditën planetin gjigant, i cili është planeti më i madh i sistemit diellor, në orën 6:39 pasdite sipas kohës lokale të hënën, duke krijuar një shkëlqim drite në sipërfaqen e tij.

Entuziasti brazilian i astronomisë José Luis Pereira filmoi shkëmbin hapësinor duke goditur atmosferën e sipërme të Jupiterit dhe duke u shpërthyer në mënyrë spektakolare.

Në fillim, astronomi amator nuk e kuptoi rëndësinë e asaj që kishte parë.

Ai i tha Space.com: “Për habinë time, në videon e parë vura re një shkëlqim të ndryshëm në planet, por nuk i kushtova shumë vëmendje pasi mendova se mund të ishte diçka që lidhet me parametrat e miratuar, dhe vazhdova shikuar normalisht”.

Vetëm pas futjes së videove në një program të krijuar për të zbuluar ndikimet në Jupiter të ofruara nga Observatori dhe Laboratori Virtual Planetar, Pereira kuptoi atë që kishte kapur në video.

“Unë e kontrollova rezultatin vetëm në mëngjesin tjetër kur programi më lajmëroi për probabilitetin e lartë të ndikimit dhe verifikova se kishte vërtet një rekord në videon e parë të natës”.

Pereira e përcolli zbulimin e tij te Marc Delcroix i Shoqërisë Astronomike Franceze, i cili konfirmoi ndikimin. Ajo u regjistrua gjithashtu nga Observatori Astroqueyras, Saint-Veran, Francë. 

https://www.youtube.com/watch?v=QCOJ6K8X2nA&feature=emb_title

(Kosova Sot Online)