Zbulohet objekti i parë që arrin në Hënë

  • A.P /
  • 21 September 2022 - 14:51
Zbulohet objekti i parë që arrin në Hënë

Raketa ruse Luna 2, më 12 shtator 1959përplaset në sipërfaqen e Hënës.

Duke u bërë objekti i parë i prodhuar nga njeriu që prek satelitin e vetëm të Tokës.

Prova e Bashkimit Sovjetik bie në Hënë dhe bëhet objekti i parë që arrin atë largësi.

Ndërsa në korrik 1969 ishte Neil Amstrong i pari që vuri këmbën në Hënë i cili u dërgua nga Apollo 11.

(Kosova Sot Online)