Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

  • A.P /
  • 25 September 2022 - 09:14
Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore.

Sipas mediave të huaja, ky vendbanim daton 9300 vjet më parë.

Ka qenë arkeologia Semra Balci e Universitetit të Stambollit dhe kolegët e saj, të cilët janë zbuluar vendin e banuar mijëra vite më parë.

Anëtarët e ekipit identifikuan gjithashtu një zonë ku obsidiani, me siguri me burim në rajonin e afërt vullkanik të Kapadokisë.

“Asnjë vend tjetër nuk është gërmuar deri më tani me një zonë pune dhe vendbanim obsidian së bashku,” -pohoi ajo.

(Kosova Sot Online)