Gjendet një tjetër top hekuri, origjina dhe qëllimi i të cilit mbeten të panjohura

  • A.P /
  • 03 March 2023 - 15:04
Gjendet një tjetër top hekuri, origjina dhe qëllimi i të cilit mbeten të panjohura

Autoritetet në prefekturën Kagoshima në Japoninë jugperëndimore kanë gjetur një top hekuri me diametër rreth 1.5 metra në bregun e një prej ishujve lokalë, origjina dhe qëllimi i të cilit mbeten të panjohura.

 

Më 21 shkurt, një top i ngjashëm u gjet në bregdetin e prefekturës Shizuoka në pjesën qendrore të vendit.

Autoritetet e Kagoshimës, si rezultat i kontrollit, konstatuan se topi ishte i zbrazët brenda, por ishte aq i rëndë sa ishte e vështirë për ta lëvizur.

Sipas një prej supozimeve, mund të jetë një vozë deti që ka dalë në breg.

(Kosova Sot Online)