Skanimi i parë dixhital i Titanikut

  • A.P /
  • 18 May 2023 - 14:06
Skanimi i parë dixhital i Titanikut

Anija më e famshme në botë është zbuluar si kurrë më parë.

Skanimi i parë dixhital me përmasa të plota i Titanikut, i cili shtrihet 3,800 m (12,500 këmbë) poshtë në Atlantik, është krijuar duke përdorur hartën e detit të thellë.

Ai siguron një pamje unike 3D të të gjithë anijes, duke bërë të mundur që ajo të shihet sikur uji është kulluar.

Shpresa është se kjo do të hedhë dritë të re mbi atë që ndodhi saktësisht me anijen e linjës, e cila u mbyt në 1912.

 

Më shumë se 1500 njerëz vdiqën kur anija goditi një ajsberg në udhëtimin e saj të parë nga Southampton në Nju Jork, shkruan BBC.

"Ka ende pyetje, pyetje themelore, që duhet të marrin përgjigje në lidhje me anijen," tha Parks Stephenson, një analist i Titanikut, për BBC News.

Ai tha se modeli ishte "një nga hapat e parë të rëndësishëm për të çuar historinë e Titanikut drejt kërkimit të bazuar në prova - dhe jo spekulimeve".

Titaniku është eksploruar gjerësisht që nga zbulimi i rrënojave në vitin 1985. Por është aq i madh sa në errësirën e thellësisë, kamerat mund të na tregojnë vetëm pamjet magjepsëse të anijes në kalbje - kurrë të gjithë.

Skanimi i ri kap rrënojat në tërësinë e tij, duke zbuluar një pamje të plotë të Titanikut. Ai shtrihet në dy pjesë, me harkun dhe skajin të ndarë me rreth 800 m (2,600 këmbë). Një fushë e madhe mbeturinash rrethon anijen e thyer.

Skanimi u krye në verën e vitit 2022 nga Magellan Ltd, një kompani hartash në det të thellë, dhe Atlantic Productions, të cilët po bëjnë një dokumentar për projektin.

Nëndetëset, të kontrolluara nga distanca nga një ekip në bordin e një anijeje të specializuar, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, kaluan më shumë se 200 orë duke vëzhguar gjatësinë dhe gjerësinë e mbytjes.

Pamje nga skanimi i anijes “Titaniku”

Ata morën më shumë se 700,000 imazhe nga çdo kënd, duke krijuar një rindërtim të saktë 3D.

Gerhard Seiffert i Magellan, i cili udhëhoqi planifikimin për ekspeditën, tha se ishte projekti më i madh i skanimit nënujor që ai kishte ndërmarrë ndonjëherë.

"Thellësia e saj, pothuajse 4,000 m, përfaqëson një sfidë, dhe ju keni rryma në vend gjithashtu - dhe ne nuk lejohemi të prekim asgjë në mënyrë që të mos dëmtojmë rrënojat," shpjegoi ai.

"Dhe sfida tjetër është që ju duhet të hartoni çdo centimetër katror - madje edhe pjesë jo interesante, si në fushën e mbeturinave që duhet të hartoni baltën, por ju duhet kjo për të mbushur mes të gjitha këtyre objekteve interesante."

Skanimi tregon shkallën e anijes, si dhe disa detaje të vogla, siç është numri i serisë në një nga helikat.

Harku, tashmë i mbuluar me stalaktite ndryshku, është ende i dallueshëm menjëherë edhe 100 vjet pas humbjes së anijes. Ulur në krye është kuverta e varkës, ku një vrimë e hapur ofron një vështrim në një zbrazëti ku dikur qëndronte shkallët madhështore.

Megjithatë, ajo është një rrëmujë kaotike prej metali. Kjo pjesë e anijes u shemb ndërsa u fut në fund të detit.

Në fushën e mbeturinave përreth, sendet janë të shpërndara, duke përfshirë punime metalike të zbukuruara nga anija, statuja dhe shishe shampanje të pahapura. Ka edhe pasuri personale, duke përfshirë dhjetëra këpucë të mbështetura mbi sediment.

Parks Stephenson, i cili ka studiuar Titanikun për shumë vite, tha se ishte "i mahnitur" kur pa për herë të parë skanimet.

"Kjo ju lejon të shihni rrënojat siç nuk mund ta shihni kurrë nga një zhytës, dhe ju mund ta shihni rrënojat në tërësinë e saj, mund ta shihni atë në kontekst dhe perspektivë. Dhe ajo që po ju tregon tani është gjendja e vërtetë e mbytjes. ."

Ai tha se studimi i skanimeve mund të ofrojë një pasqyrë të re për atë që ndodhi me Titanikun në atë natë fatale të vitit 1912.

"Ne me të vërtetë nuk e kuptojmë karakterin e përplasjes me ajsbergun. Ne as nuk e dimë nëse ajo e goditi atë përgjatë anës së djathtë, siç tregohet në të gjithë filmat - ajo mund të ishte tokëzuar në ajsbergun," shpjegoi ai. .

Studimi i skajit, shtoi ai, mund të zbulojë mekanikën se si anija goditi fundin e detit.

Deti po i bën dëm rrënojat, mikrobet po e hanë dhe pjesët po shpërbëhen. Historianët e dinë mirë se koha po ikën për të kuptuar plotësisht fatkeqësinë detare.

Por skanimi tani ngrin rrënojat në kohë dhe do t'i lejojë ekspertët të shqyrtojnë çdo detaj të vogël. Shpresa është që Titaniku ende mund të heqë dorë nga sekretet e tij.

(Kosova Sot Online)