Ja zbulimi i çuditshëm i shkencëtarëve

  • A.P /
  • 14 June 2024 - 14:30
Ja zbulimi i çuditshëm i shkencëtarëve

Toka mund të ketë ndihmuar në lindjen e ujit në Hënë , kanë zbuluar shkencëtarët. Sipas një studimi të publikuar, një bisht kozmik i elektroneve të padukshme që ndjekin planetin tonë mund të ketë gjeneruar ujë në sipërfaqen hënore.

Zbulimi mund t’i ndihmojë shkencëtarët të zbulojnë misterin se si uji arriti në satelitin tonë dhe sa ujë do të jetë i disponueshëm gjatë misioneve në hapësirë ​​të thellë në  planetë të tillë si Marsi .

 

Si arrin uji në Hënë?

Kjo është pyetja miliarda dollarëshe. Agjencitë hapësinore dhe firmat private po hartojnë plane të mëdha për të larguar njerëzit nga Toka në sistemin tonë diellor. Të kesh stacione të pasura me ujë gjatë rrugës është jashtëzakonisht e rëndësishme për këto misione, kështu që astronautët e ardhshëm mund të mbushen me ajër, ujë dhe lëndë shtytëse gjatë rrugës, tha The Planetary Society në faqen e tyre të internetit.

Kjo është arsyeja pse Hëna ka marrë shumë vëmendje kohët e fundit: Sateliti ynë është rreth 100 herë më i thatë se shkretëtira e Saharasë, sipas NASA-s , por hulumtimet e fundit kanë konfirmuar se ka ujë rreth sipërfaqes së saj. Pjesa më e madhe e ujit shihet kryesisht në polet e Hënës  në formën e akullit të ujit.

Atje, uji mendohet të ketë ardhur nga trupa të tjerë planetarë, për shembull, kometat dhe asteroidët që u përplasën në sipërfaqe gjatë miliarda viteve. Një tjetër teori është se uji u hoq nga Toka pasi Hëna u nda.

Shumica e këtij uji mendohet se është avulluar në hapësirë ​​nën rrezet e forta të diellit. Ajo që ka mbetur, atëherë, vazhdon në krateret që janë përgjithmonë në hije.

Toka mund të ndihmojë Hënën të prodhojë ujë

Vëzhgimi i ri i çuditshëm, i botuar në revistën e rishikuar nga kolegët Nature Astronomy, sugjeron se hëna mund të prodhojë ujë edhe kur Toka e mbron atë nga erërat diellore.

Toka na mbron gjithmonë nga moti më i keq i diellit. Fusha e fortë magnetike e planetit tonë shmang shumicën e grimcave diellore që vijnë në rrugën tonë.

Duke ri-analizuar të dhënat e mbledhura midis 2008 dhe 2009 nga misioni i Indisë Chandrayaan-1 , shkencëtarët vunë re se pak ujë po krijohej në Hënë kur ajo po kalonte bishtin magnetik të Tokës, një fletë plazme e bllokuar midis fushave magnetike të shtrira nga erërat diellore duke përshkuar planetin tonë.

Veçanërisht, erërat diellore në bisht magnetik janë reduktuar deri në 99%, sipas studimit.

Gjetjet ngrenë një propozim interesant: Nëse edhe pak ujë mund të gjenerohet kur erërat diellore praktikisht janë zhdukur, a keni nevojë për erërat diellore për të krijuar ujë në Hënë?

Sipas shkencëtarëve, është e mundur që elektronet me energji të lartë në bisht magnetik mund të kenë “efekte të ngjashme si protonet e erës diellore” kur bëhet fjalë për krijimin e ujit, tha Li në deklaratë.

 

“Ne sugjerojmë që megjithëse kemi konfirmuar rëndësinë e erës diellore si një burim kryesor i prodhimit të shpejtë të ujit në Hënë, vetitë e pa vëzhguara deri tani të fletës plazmatike mund të luajnë një rol të rëndësishëm”, thanë shkencëtarët në studim.

Gjetjet i shtohen shumë teorive që kërkojnë të shpjegojnë ujin në sipërfaqen hënore.

Li dhe kolegët synojnë të punojnë me NASA-n për të monitoruar përmbajtjen e plazmës dhe ujit në sipërfaqen hënore për të parë nëse teoria e tyre kontrollohet.

Nëse konfirmohet, kjo mund të ketë implikime më të gjera, veçanërisht në lidhje me ujin që gjendet në krateret me hije të Hënës, thanë shkencëtarët në një deklaratë për shtyp.

Nëse nuk ju nevojitet dielli për të krijuar ujë në hënë, është e mundur që uji që shihet në këto kratere nuk duhet të ketë ardhur nga kometat. Mund të ishte krijuar në vend.

“Kjo ofron një laborator natyror për studimin e proceseve të formimit të ujit sipërfaqësor hënor,” tha Li. 

(Kosova Sot Online)