Reçeta e Cekës: Peshk në mënyrë shtëpiake - Reçeta - Kosova Sot
Reçeta e Cekës: Peshk në mënyrë shtëpiake

Reçeta e Cekës: Peshk në mënyrë shtëpiake

PËRBËRËSIT:

4 trofta të pastruara ose peshk tjetër,

1 limon,

kripë,

piper,

50 gr gjalpë,

majdanoz 1/2 lugë vinjak dhe salcë vorçester.

Pastrohen dhe lahen peshqit, fshihen me letër kuzhine. Qërohet limoni dhe pritet në feta. Peshku kriposet brenda dhe jashtë dhe i hidhet piper. Folia lyhet me gjalpë, vendoset peshku në të dhe mbi palosen copat e limonit. Mbyllet folia mirë nga të gjitha anët dhe futet në furrë të nxehtë për t’u pjekur në temperaturë 250 gradë C për 25 minuta. Gjalpi me majdanoz, piper, vinjak, salc vorçerster dhe kripë tundet mirë. Peshku i pjekur shërbehet me këtë përzierje gjalpi dhe me patate të ziera, kroketa me patate dhe tranguj turshi. Këto të gjitha zbukurohen me majdanoz.


(Kosova Sot) 

23 orë e 9 minuta më parë
13/12/18